Album týdne Normana Lebrechta: Schumannovy symfonie v Mahlerově orchestraci
Symfonie Roberta Schumanna jsou nesmírně významné a zřídka prováděné. S některými instrumentálními díly jsou problémy, ale hlavní překážkou je absence hlavní melodie, kterou by si lidé mohli pobrukovat cestou domů. Schumann umí velká témata, ne chytlavé melodie. Tu a tam (například v úvodní větě První symfonie) se objeví momenty, které by mohly být předzvěstí takové melodie, při opakování však působí nabubřele. Ze čtyř symfonií má skutečnou posluchačskou přitažlivost pouze Třetí.
Přesto nelze Schumanna ignorovat. Měl rozhodující vliv na Johannese Brahmse, který napsal čtyři symfonie, z nichž každá má strhující finále. Byl také zdrojem fascinace Gustava Mahlera, který viděl v Schumannově tvorbě nedostatky a domníval se, že je dokáže napravit. V té době si dirigenti nárokovali právo měnit hudbu, která jim nevyhovovala.
První, co Mahler udělal, bylo, že zvrátil změnu, kterou Mendelssohn provedl v úvodní fanfáře, a vrátil ji do původní výšky (Mahler musel mít větší důvěru ve své trubky). Další změny jsou jemnější, ale neméně výmluvné, a to jak s ohledem na Schumannovy nedostatky, tak na Mahlerovy představy o tom, jak by měl znít romantický orchestr. Kdoví, jestli nápad na úvod k Páté symfonii nezískal z Schumannovy První symfonie.
Marin Alsop a Vídeňský rozhlasový symfonický orchestr přednášejí lyrickou interpretaci prvních dvou symfonií v Mahlerově reinstrumentaci. Pokud středním větám chybí údernost, je to jistě vina skladatele, nikoli interpretů. I Brahms skládal úžasné úvodní a závěrečné věty, přičemž části uprostřed někdy ztratily na intenzitě. Jako připálený toast s oškrábanými černými kousky není Schumann Mahlerovým zásahem vykoupen, ale je učiněn chutnějším. Jsem zvědav, co se stane ve Třetí symfonii, favoritce z celé řady.
Ukázka:
R. Schumann: Symfonie č. 1 & 2 (reinstrumentace G. Mahler)
Symfonie č. 1 B dur, Op. 38, “Jarní” (v reorchestraci Gustava Mahlera)
I. Andante un poco maestoso – Allegro molto vivace
II. Larghetto
III. Scherzo: Molto vivace
IV. Allegro animato e grazioso
Symfonie č. 2 C dur, Op. 61 (v reorchestraci Gustava Mahlera)
I. Sostenuto assai – Allegro ma non troppo
II. Scherzo: Allegro vivace
III. Adagio espressivo
IV. Allegro molto vivace
Vídeňský rozhlasový symfonický orchestr
Marin Alsop – dirigent
Label: Naxos
Datum vydání: 28. října 2022
Hodnocení Normana Lebrechta: ****/*****
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]