Album týdne Normana Lebrechta: Singing in the Dead of Night / Love and Death

Pro dnešní recenzi s hudební ukázkou si britský publicista a hudební kritik Norman Lebrecht vybral hned dvě nahrávky: "Singing in the Dead of Night" od Eighth Blackbird a "Love and Death" britského komorního tělesa Navarra String Quartet.

CD: Singing in the Dead of Night – Eighth Blackbird (zdroj amazon.com)

Často říkám lidem, kteří jsou o pár generací mladší než já, že by měli radši poslouchat moderní hudbu, než pořád dokola Mahlera a Beethovena, které si stejně nejvíc užijí, až jim bude přes 50. Nemohu říci, že jsem mnoho lidí přesvědčil. Všichni mají stejné výmluvy: vrátí se domů z práce, udělají si večeři, uloží děti do postele, svalí se na gauč a nemají už sílu snažit se pochopit vřeštění a skřehotání soudobé hudby.

No, taky jsem si tím prošel. Ale ani tak nevzdávám svou snahu přesvědčit mladé lidi, aby si poslechli něco nového. Začít mohou například u nového alba od Eighth Blackbird. Toto americké sexteto požádalo tři skladatele – Davida Langa, Julii Wolfe a Michaela Gordona – aby pro ně napsali hudbu z fragmentů písně Blackbird od skupiny Beatles. Vzpomínáte si na Beatles? Byli to skladatelé soudobé hudby z poloviny 20. století, dnes už se od nich skoro nic nehraje.

Naprosto jsem si zamiloval, jak tyto skladby využívají malé kousky Beatles. Vaše ucho tak například ve změti zdánlivě nesourodých zvuků náhle zachytí útržek z Eleanor Rigby. Album má pouhých 45 minut, ale mohl bych ho poslouchat hodiny.

CD: Love and Death – Navarra String Quartet (zdroj amazon.com)

Album Love and Death kvarteta Navarra jako by se nemohlo rozhodnout mezi pochmurností a jásavostí. Úvodní Modlitba zápasníka s býky od Joaquina Turina (1882 – 1949) byla pro mne úplnou novinkou. Doporučil bych tomu naříkajícímu toreadorovi, aby pověsil muletu na hřebík a v post-pandemickém světě si spíš hledal uplatnění jako hudebník.

Naprostým vrcholem alba jsou dvě skladby mikrominimalisty Györgyho Kurtága (narozen 1926), které vyžadují na jednu až dvě minutu vaší veškerou pozornost a toto soustředění odměňují bohatěji, než byste si vůbec uměli představit. Na zbytku nahrávky uslyšíte Janáčkův Kvartet z podnětu Kreutzerovy sonáty, Pucciniho Chryzantémy a Schubertův kvartet Smrt a dívka – kvarteto Navarra je všechny hraje nádherně, ale na ty tři novinky to zdaleka nemá. Nová hudba je dobrá. Dejte jí šanci.

Eighth Blackbird: Singing in the Dead of Night
Nathalie Joachim, Ken Thompson, Matt Albert, Nick Photinos, Matthew Duvall, Lisa Kaplan
Label: Cedille Records
Datum vydání: 12. června 2020
Hodnocení Normana Lebrechta: ****/*****

Navarra String Quartet: Love and Death
Magnus Johnston, Marije Johnston, Sascha Bota, Brian O’Kane
Label: Orchid Classics
Datum vydání: 2. června 2020
Hodnocení Normana Lebrechta: ***/*****

Ukázky:

Eighth Blackbird: These Broken Wings, Pt. 1

Navarra String Quartet: La oración de torero, Op. 34

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments