Album týdne Normana Lebrechta: Skvostný 5. Mahler České filharmonie

Britský hudební kritik a publicista Norman Lebrecht vyjadřuje obdiv nové nahrávce Mahlerovy 5. Symfonie České filharmonie pod vedením Semjona Byčkova.

Semjon Byčkov (zdroj Česká filharmonie)
Semjon Byčkov (zdroj Česká filharmonie)

Úvod této nahrávky je trojnásobně uklidňující. Nahé sólo trubky je podáno s drzou lehkostí, zvuk je výrazně český a frázování má bezstarostnost naprosté sebejistoty. Jde o druhou desku z plánovaného cyklu České filharmonie a jejího šéfdirigenta Semjona Byčkova, který v tomto desetiletí udává tep mahlerovským nahrávkám. Nahrávka 5. Symfonie je stejně strhující jako její předchůdkyně Symfonie č. 4 – kterou považuji za „nepostradatelnou“.

Byčkov vnáší do předního orchestru Mahlerovy vlasti něco ze svého petrohradského dědictví. Mahler navštívil hlavní město carského Ruska, kde měl rodinu, třikrát. Z jeho odkazu těžil Dmitrij Šostakovič a jeho přátele. V Byčkovově interpretaci je cítit suchý vtip a odmítání romantické nadsázky vídeňských a amerických orchestrů.

Ve třech částech se záhadně střídají nálady od smuteční přes strach až po dovádění. Židovská melodie v závěru scherza je vtipně podkreslena… Adagietto, které Byčkov pojme v Mahlerově strohém čase devíti minut, visí na vlásku mezi láskou a smrtí. Finále slibuje šťastný konec, aby nám jej vzápětí odepřelo.

Nahrávka byla pořízena v Praze v prosinci 2021, na konci druhého ročníku pandemie kovidu. Kromě absurdní poznámky na obalu, která tvrdí, že Adagietto „narušuje předpokládaný filozofický směr symfonie“, je tato produkce bezchybná. Tak strhující Mahlerovu Pátou symfonii nikde jinde neuslyšíte, a ten vypálený český zvuk vám bude dlouho znít v uších. Orchestr je dnes nepoměrně virtuóznější než v předchozím mahlerovském cyklu nahraném před téměř půl stoletím s Václavem Neumannem, ale jeho mahlerovský étos zůstává nenapodobitelný.

Ukázka:

Gustav Mahler : Symphony No. 5
1. Smuteční pochod. Uměřeným krokem. Jako průvod (Trauermarsch. In gemessenem Schritt. Wie ein Kondukt)
2. Bouřlivým pohybem. S největším úsilím (Stürmisch bewegt. Mit grösster Vehemenz)
3. Energicky, ne příliš rychle (Scherzo. Kräftig, nicht zu schnell)
4. Adagietto. Sehr langsam
5. Rondo. Finale. Allegro

Česká filharmonie
Semjon Byčkov – dirigent

Label: Pentatone
Datum vydání: 14. října 2022
Hodnocení Normana Lebrechta: *****/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments