Album týdne Normana Lebrechta: Smolná Weinbergova Dvanáctá

Ve své pravidelné recenzi se Norman Lebrecht věnuje novému albu BBC Philharmonic pod vedením Johna Storgårdse, které obsahuje dvě díla Mieczysława Weinberga – Symfonii č. 12 a Svítání. Tentokrát je každá skladba hodnocena zvlášť.
BBC Philharmonic, John Storgårds (zdroj BBC Proms)
BBC Philharmonic, John Storgårds (zdroj BBC Proms)

V období konce Šostakovičova života přestal Mieczysław Weinberg psát symfonie. Po svých jednapadesátých narozeninách v roce 1970 ztratil o vše zájem, dokud v prosinci 1975, čtyři měsíce po smrti svého přítele, nezačal psát vzpomínkovou symfonii.

Dvanáctou provázela smůla. Vlivný dirigent Kirill Kondrašin odmítl příliš rozsáhlou úvodní větu a hodinová skladba tak zazněla až v říjnu 1979, kdy Maxim Šostakovič, syn Dmitrije Šostakoviče, jemuž byla skladba věnována, řídil rozhlasový přenos v sovětském rádiu. Brzy poté Maxim uprchl na Západ a na symfonii se jen prášilo.

To, co uslyšíme, je kronika vděčnosti a rozpolcenosti, gobelín citátů Šostakoviče plný ironie, rozporů a lítosti. První tóny působí váhavě, jako by si Weinberg nebyl jistý svou schopností dokončit další dílo takového rozsahu. S rostoucí sebedůvěrou roste i nezávislost. Nechybí šostakovičovská bombastičnost, ale jsou zde i tři kontemplativní pasáže s podmanivými tématy, z nichž každá je temnější a krásnější než ta předchozí. Marimba na začátku finále je typickým šostakovičovským výsměšným gestem – život je zbytečný, ale koho to zajímá? Závěr je záměrně ponechán otevřený.

Weinberg a Šostakovič byli vždy první, kdo viděl nové dílo toho druhého. Když Weinberg psal tuto symfonii, jistě mu zněl v uších Šostakovičův chraplavý, povzbudivý, ale i skeptický a sebekritický hlas. Při třetím poslechu jsem stále narážel na další známky vzájemně prospěšného partnerství. Jedná se o skutečně cennou exhumaci málo známého díla velkého historického významu, oslnivě provedenou Filharmonií BBC a jejím šéfdirigentem Johnem Storgårdsem.

Album na Spotify:

Mieczyslaw Weinberg: Svítání, Symfonie č. 12

Mieczysław Weinberg: Symfonie č. 12

BBC Philharmonic
John Storgårds – dirigent

Label: Chandos
Datum vydání: 20. října 2023
Hodnocení Normana Lebrechta: ****/*****

Čím méně toho napíšu o symfonické básni Svítání z roku 1957, tím lépe. Ve Svítání, zkomponovaném ke 40. výročí bolševické revoluce, se v orchestru bez zjevného účelu – kromě uspokojení infantilních myslí stranických ideologů – prohánějí úryvky revolučních písní. Takové věci museli sovětští skladatelé dělat, aby přežili.

Mieczyslaw Weinberg: Svítání, Symfonie č. 12

Mieczysław Weinberg: Svítání

BBC Philharmonic
John Storgårds – dirigent

Label: Chandos
Datum vydání: 20. října 2023
Hodnocení Normana Lebrechta: */*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments