Album týdne Normana Lebrechta: Zapomeňte na Heifetze, Sibelius patří Jansenové!

Při poslechu nového CD, které si pro svou pravidelnou recenzi vybral Norman Lebrecht, uslyšíte Sibelia v úplně novém světle. Hlavně však můžete posoudit výkon houslistky Janine Jansen v doprovodu Filharmonie Oslo. Diriguje "létající dirigent" Klaus Mäkelä.
Klaus Mäkelä, Janine Jansen (zdroj Decca)
Klaus Mäkelä, Janine Jansen (zdroj Decca)

Není na světě houslistka, která by se mohla vyrovnat zvuku Janine Jansen. Nemoce a pochybnosti o sobě samé, které nizozemskou virtuosku v minulosti sužovaly, často vedly k rušení koncertů – když ji však slyšíte hrát tak jako na této nahrávce, rychle zapomenete na předchozí zklamání a okamžitě si rezervujete vstupenku na další koncert.

V Sibeliově koncertu je Jansenové výkon natolik suverénní, že i Heifetz působí nuceně. Na rozdíl od většiny interpretů ignoruje ledové metafory subarktického skladatele a puklinami vytahuje vřelost. Úvodní věta je sama o sobě zázrakem. Takového mistrovství dosáhli pouze Heifetz, Ida Haendel and Hilary Hahn. Jediné, co provedení chybí je záblesk rozpustilosti Ivry Gitlis, ale Ivry byla jen jedna. Momentálně Jansenová vévodí čelu žebříčku sibeliovské ligy.

Její jemný vstup do Prokofjevova Prvního koncertu evokuje důvěrnost intimního rozhovoru. Tato skladba je Doktor Živago houslových koncertů, napsaný v revolučních letech s myšlenkou na trýznivou romanci. Jansen dosahuje pasternakovské poetiky, předznamenává zlověstné historické události a končí statečným otevřeným koncem. Nebýt účasti šéfdirigenta Klause Mäkeläho, dal by se její dialog s Filharmonií Oslo považovat za intuitivní.

Tohle je to nejlepší, co jsem od Mäkeläho slyšel. Předvídá rozmary horečnaté sólistky a zároveň se jim přizpůsobuje – podle potřeby orchestr krotí nebo mu popustí uzdu. Je to extrémní empatie spojená s citlivostí, která je mezi vládci stupínků neobvyklá. Jeho výkon je paralelní mistrovskou třídou. Nenechte si ho ujít.

Ukázky na Spotify:

Sibelius – Prokofiev 1 – Violin Concertos

Jean Sibelius: Houslový koncert d moll, op. 47
Sergej Prokofiev: Houslový koncert č. 1 D dur, op. 19

Janine Jansen – housle
Oslo Philharmonic Orchestra
Klaus Mäkelä – dirigent

Label: Decca
Datum vydání: 7. června 2024
Hodnocení Normana Lebrechta: *****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments