Alespoň jednou ho slyšet naživo – Mozartův klarinetový koncert

Koncert s názvem Mozartův koncert pro klarinet představí jedno z nejcennějších děl klarinetového repertoáru. Spolu s orchestrem Státní filharmonie Košice se sólově představí Anna Paulová. Koncert zahájí premiéra skladby slovenské skladatelky Ľubici Čekovské. Hudební večer zakončí Symfonie č. 3 a moll "Skotská" Felixe Mendelssohna Bartholdyho. Vše pod vedením nizozemského dirigenta Sandera Teepena. Koncert z abonentního cyklu B se uskuteční ve čtvrtek 18. ledna 2024 v 19:00 hodin v Domě umění.
Anna Paulová (zdroj Anna Paulová)
Anna Paulová (zdroj Anna Paulová)

Ľubica Čekovská, rodačka z Humenného, patří k renomovaným reprezentantům slovenského hudebního umění ve světě a premiéra jejího nového díla je vždy událostí. Tentokrát se můžeme těšit na první uvedení jejího nového orchestrálního díla s názvem At Béla’s Window. Skladatel Béla Bartók ve velké míře hledal inspiraci v lidové písni. Věnoval se etnomuzikologii, sbíral a studoval hudební materiál nejen v rodném Maďarsku, ale také na Slovensku. “Na počátku minulého století jako první na světě pořídil fonografickou nahrávku fujaristy, který se stal inspirací pro kompozici mé skladby. Bartókovo setkání s fujaristou a autentické vytvoření nahrávky nástroje hrajícího lidovou píseň považuji za magický okamžik. Z písně jsem vybrala fragmenty, jakési rétorické figury, a přetvořila je do své desetiminutové skladby, která zachycuje proces nahrávání písně z Revúcké oblasti samotným skladatelem, který toužil zanechat hudební odkaz budoucím generacím,” říká Ľubica Čekovská.

V pátek 19. ledna v 17:00 hodin uvede Státní filharmonie Košice dílo Ľubice Čekovské a Skotskou symfonii Felixe Mendelssohna Bartholdyho také v Městském domě kultury v Revúci.

Mnohokrát oceněná česká klarinetistka Anna Paulová se už na spolupráci se Státní filharmonií Košice těší. Mozartův Klarinetový koncert zahraje v původním znění na basklarinet. Na koncert zve slovy: „Klarinetový koncert A dur Wolfganga Amadea Mozarta patří k mým nejoblíbenějším skladbám. Je považován za jedno z nejcennějších děl klarinetového repertoáru a jedno z nejlepších děl Mozartových. Je jeho poslední dokončenou skladbou. Koncert napsal a věnoval klarinetovému virtuózovi a příteli Antonu Stadlerovi, ten v roce 1790 postavil basetový klarinet a Mozart byl tím nástrojem unesen. Stadler premiéroval Koncert ve Stavovském divadle v Praze. Poutá krásnou zpěvností, něžností a místy i dramatičností. Ve druhé větě je zvláštní druh melancholie a lyriky, taková škála citové čistoty, která osloví absolutně každého. Byla použita ve více než sto filmech, což je neuvěřitelné!

Celý večer bude řídit inspirativní a energický dirigent Sander Teepen. Podle jeho slov by měl každý alespoň jednou v životě slyšet Mozartův Klarinetový koncert: “Světoznámá druhá věta je jedním z nejkrásnějších hudebních děl, která kdy byla napsána. A s naší skvělou sólistkou Annou Paulovou to bude velkolepé. V kombinaci s novou skladbou inspirovanou fujarou od Ľ. Čekovské a silnou Symfonií č. 3 od Mendelssohna to bude koncert, který opravdu chcete zažít. Doufám, že se brzy setkáme osobně!”

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments