Alma. Amoroso presto. Alma Mahler otevře novou sezonu Husy na provázku

Hrou o rozporuplné múze umělců Almě Mahler otevře Divadlo Husa na provázku svou 49. sezonu. Doposud nikde neuvedený text je dílem Jiřího Orta, brněnského rodáka, který v roce 1970 emigroval do Vídně. Novinářům to dnes řekl umělecký šéf Vladimír Morávek. Už v této sezoně si divadlo také začne připomínat své 50. výročí.

Alma Mahler (1879 až 1964) byla vdaná za tři mimořádné umělce – hudebního skladatele Gustava Mahlera, architekta Waltera Gropia a spisovatele Franze Werfela. Blízká si byla také s malířem Oskarem Kokoschkou. Sama měla umělecké sklony, hrála na klavír, psala hudbu.

Alma Mahler a dcery Maria a Anna - 1906 (zdroj en.wikipedia.org)
Alma Mahler a dcery Maria a Anna – 1906 (zdroj en.wikipedia.org)

Hra se točí kolem pečlivě připravovaného rozhovoru osmasedmdesátileté Almy Mahler s rozhlasovým novinářem. „Alma Mahlerová režírovala svůj obraz, snažila se některé věci zkrášlovat. Dnes, v době facebooku, takzvaného chlubítka, tento fenomén také vystupuje do popředí,“ uvedl dramaturg Miroslav Oščatka.

Ve vzpomínkách se Alma Mahler vrací ke svým osudovým mužům. Titulní postavu jako mladou ženu hraje Tereza Marečková, ve stáří pak Ivana Hloužková, držitelka Thálie i Radokovy ceny. Všechny její muže a milence ztvární Dalibor Buš. Premiéra bude 9. září na sklepní scéně, režisérkou je Gabriela Ženatá.

„Chtěl jsem Almu vylíčit jako rozporuplnou a neřešitelnou. Ať si každý o ní sám udělá úsudek,“ řekl autor Jiří Ort. Jeho hra se jmenuje Alma, moje strunohra. Divadlo ji ovšem uvede v osobitém interpretačním pojetí a ve zkrácené podobě, proto se název změnil na Alma. Amoroso presto.

Oskar Kokoschka: portrét Almy Mahler - 1912 - National Museum of Modern Art, Tokyo (zdroj commons.wikimedia.org/Daderot)
Oskar Kokoschka: portrét Almy Mahler – 1912 – National Museum of Modern Art, Tokyo (zdroj commons.wikimedia.org/Daderot)

Mohlo by vás zajímat