Američan přišel o třísetleté stradivárky

Třísetleté stradivárky ukradli v úterý americkému houslistovi bezprostředně po koncertu na předměstí Milwaukee. Oznámila to místní policie. Vzácného nástroje se zloději zmocnili s pomocí elektrického paralyzéru, jímž virtuóza napadli. Cenu nástroje z roku 1715 odborníci odhadují na pět až deset milionů dolarů.Housle měl zapůjčeny umělec Frank Almond ze symfonického orchestru v Milwaukee. Anonymní mecenáš mu je propůjčil doživotně. Dvojice zlodějů umělce napadla v jeho obytném přívěsu, kam se vrátil z koncertu v místním univerzitním areálu. Vzhledem k hodnotě nástroje se o případ zajímá Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Ukradený nástroj je jedním z asi šesti set dochovaných exemplářů z dílny věhlasného italského houslaře Antonia Stradivariho. Před americkým virtuózem patřil italskému houslistovi Giuseppe Tartinimu, v devatenáctém století na něm hrál slavný Polák Karol Lipiński.

Almondovy housle nejsou jediným Stradivariho artefaktem, který byl ukraden. V roce 2010 vzali houslistce korejského původu Min-Jin Kym zloději nástroj v Londýně, když si chtěla koupit sendvič. Housle policisté našli po třech letech.

Foto Journal Sentinel

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky