Album týdne Normana Lebrechta: Promiň, Justine. Tenhle Biber umí víc než refrény
Skladatel Heinrich Ignaz Franz von Biber se narodil 12. srpna 1644 ve Stráži pod Ralskem a osobně se znal se s Pavlem Josefem Vejvanovským. Jeho nejstarší…
Skladatel Heinrich Ignaz Franz von Biber se narodil 12. srpna 1644 ve Stráži pod Ralskem a osobně se znal se s Pavlem Josefem Vejvanovským. Jeho nejstarší…
Gustav Heinrich Ernst Martin Wilhelm Furtwängler (1886–1954)… Dirigent, kterého Třetí říše nejenže zapsala na seznam nejdůležitějších umělců vedený ministerstvem propagandy (tzv. „seznam Bohem nadaných“), ale…
Vydavatelství Warner Classics si připravilo výběrovou lahůdku – kolekci šestačtyřiceti CD, které jsou povšechným průřezem tvorby klavíristky Marthy Archerich.
Britský publicista a hudební kritik Norman Lebrecht si tentokrát vybral jako Album týdne novou nahrávku Druhého violoncellového koncertu Dmitrije Šostakoviče a Violoncellové sonáty Benjamina Brittena…
Ve 20. století se Rusko dvakrát přiblížilo světovému primátu— v hudbě i jiných oblastech. Pojďme si stručně probrat, co se tehdy odehrálo.
Jak může japonsko-evropská písňová fůze fungovat? Občas se vynoří nahrávka, která nepřekvapí hlasitostí, ale tichou krásou. V duetu mezi Východem a Západem rozkvétají japonská jara…
Britský publicista a hudební kritik Norman Lebrecht si tentokrát vybral jako Album týdne nové album s nahrávkami děl téměř zapomenutého skladatele Paula Ben-Haima v podání Staatskapelle Weimar.
Spolupráce klavíristy Pierra-Laurenta Aimarda a maďarského skladatele György Kurtága trvá již 47 let. Jejím plodem je nejnovější album drobných hudebních hříček – dalo by se…
John Field je považován za průkopníka žánru nokturna a je mu rovněž přičítána zásluha za jedno z prvních využití prodlužovacího pedálu, a to jak v…
Francie je zemí, kde se nic nenechává náhodě a regulaci podléhá i umění. A protože úředník rozhodl, tak se v roce 2025 slaví sté výročí…
Letos uplynulo 150 let od narození Maurice Ravela a právě jemu je věnována recenze britského kritika a publicisty Normana Lebrechta. Tentokráte opět hodnotí dvě nahrávky…
Šostakovičova Patnáctá symfonie je tak trošku záhada, zejména způsobem využití citací z jiných děl a pro smíšené pocity, které vyvolává. Co chtěl vlastně Šostakovič touto symfonií…
Tento týden se britský kritik Norman Lebrecht podívá na kobylku transkripcím a dvěma novým nahrávkám. Zlatomir Fung se rozhodl prozkoumat, jak daleko se dá zajít…
Schuberta, ač byl obdivuhodně plodný a napsal více než 1500 děl, oceňovala za jeho života jen malá hrstka obdivovatelů. Teprve po jeho smrti zájem o…
Když v roce 2023 britskému a cappella souboru The King's Singers zrušili koncert na floridské Pensacola Christian College pouhé dvě hodiny před začátkem, je jisté,…
Jedna opera mě vždycky rozpláče. Věda, co přijde, mám v ruce připravený kapesník a daří se mi jej udržet suchý až do přestávky. Když se ve…
Pokud dirigent více než svým talentem přitahuje pozornost veřejnosti osobními skandály, vyvstává otázka: jak hodnotit jeho umění? A je vůbec možné hodnotit umění pod nátlakem…
Sir Adrian Boult se během své dirigentské kariéry světlům ramp spíše vyhýbal. Upředňostňoval konzervativní posaz orchestru a proslul jako neúnavný propagátor britské hudby. Britskému obecenstvu…
Pro svou dnešní recenzi si Norman Lebrecht vybral nové album mladé sopranistky Fatmy Said, která coby první egyptská sopranistka stanula na prknech milánské La Scaly.
Britský publicista a hudební kritik Norman Lebrecht si tentokrát vybral jako Album týdne novou nahrávku Sedmé symfonie Gustava Mahlera v podání Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu…