Bájné vyprávění s Andrejem Borejkem a FOK

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK uvede 3. a 4. října 2018 koncert pod taktovkou Andreje Borejka, dirigentské hvězdy pocházející z Petrohradu. Publikum se může těšit na melodram Vodník Zdeňka Fibicha v podání Ondřeje Brouska a další příběhy bájných postav, jimiž je program večera doslova nabitý. Kromě toho přijede arménský klavírista Vardan Mamikonian a zahraje Lisztův Druhý klavírní koncert. 
Andrej Borejko (foto archiv FOK)

Andrej Borejko, který působil jako šéfdirigent v Jeně, v Hamburku, Berlíně, Bernu, Düsseldorfu, Bruselu či na Floridě, se vrací za Pražskými symfoniky po necelých dvou letech, a to opět s kouzelným repertoárem. Kromě melodramu Vodník zazní ještě symfonická báseň Prokletý lovec Césara Francka a suita z Ravelova baletu věnovaná antické dvojici Dafnis a Chloé. Lisztův klavírní koncert v sobě také skrývá mimohudební program. Vardan Mamikonian vyhrál prestižní klavírní soutěž World Music Masters Competition v Monte Carlu, které se mohou zúčastnit výhradně vítězové mezinárodních soutěží.

Autorem myšlenky melodramu byl Jean-Jacques Rousseau. Na jeho koncepci navázal v 18. století český skladatel Jiří Antonín Benda a v 19. století ji rozvinul do koncertní a scénické podoby Zdeněk Fibich. Při premiéře melodramu Vodník v roce 1883 byla recitátorkou žena, tentokrát Vodníkovi propůjčí zlověstný hlas herec a hudebník Ondřej Brousek. Dramatický příběh vystavěl Fibich ve čtyřech obrazech, v nichž využívá zvukomalbu. V hudbě lze rozpoznat motiv dívčina pádu do vody, Vodníkova hrozivého bušení na dveře a další důležité momenty tragédie.

Před koncertem 3. 10. se uskuteční setkání s umělci v salonku „Cukrárna“ Obecního domu od 18.15 hodin.

 

ANDREJ BOREJKO
Smetanova síň, Obecní dům, 3. a 4. 10. 2018 od 19:30 hodin.

ZDENĚK FIBICH Vodník, koncertní melodram podle Karla Jaromíra Erbena op. 15
FRANZ LISZT Koncert pro klavír a orchestr č. 2 A dur
CÉSAR FRANCK Prokletý lovec, symfonická báseň
MAURICE RAVEL Dafnis a Chloé, suita č. 2

Ondřej BROUSEK | vypravěč
Vardan MAMIKONIAN | klavír
SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
Andrej BOREJKO | dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]