Balet Tramvaj do stanice Touha: Aktuální osvěta o sexuálním násilí a nátlaku

Balet Národního divadla do konce roku odehraje v historické budově Stavovského divadla pět představení Tramvaj do stanice Touha. Výpravné dramatické představení na motivy stejnojmenné divadelní hry Tennesseeho Williamse s hudbou Sergeje Prokofjeva a Alfreda Schnittkeho se letos poprvé představí 16. listopadu. Psychologické drama, které převedl do taneční podoby v roce 1983 choreograf John Neumeier, mělo v ND českou premiéru loni 15. prosince.
John Neumeier: Tramvaj do stanice Touha (zdroj Národní divadlo, foto Pavel Hejný)
John Neumeier: Tramvaj do stanice Touha (zdroj Národní divadlo, foto Pavel Hejný)

Vzhledem k tomu, že v příběhu hraje fatální roli násilí, vzali tvůrci inscenaci i jako příležitost poukázat na potřebu osvěty pokud jde o sexuální útoky a nátlak.

“Témata tak závažná jako ta, kterými se zabývá Tramvaj do stanice Touha, nesouvisí s měsíci či ročními obdobími, jsou aktuální neustále. Střet mezi tím, co považujeme za zavedené, a tím, čemu říkáme nové, lze označit za problém nadčasový,” uvedl před premiérou Filip Barankiewicz, umělecký ředitel Baletu ND.

Nikola Márová za roli Blanche DuBois v této inscenaci získala letos nominaci na cenu Thálie v kategorii Balet, tanec a pohybové divadlo.

Drama Tramvaj do stanice Touha z roku 1947 se odehrává v dělnické čtvrti jižanského New Orleansu. Sleduje osudy Blanche, její sestry Stelly a švagra Stanleyho a vypráví o touze po věčném mládí, ztrátě iluzí, rozčarování z tradičních hodnot, o nepochopení a lhostejnosti vedoucích k tragédii.

Uvedení inscenace Tramvaj do stanice Touha ve Stavovském divadle je pokračováním dramaturgické linky narativních komorních titulů světového tanečního divadla inspirovaných významnou literární předlohou, jakými dosud byly například balety Kafka: Proces nebo Leonce & Lena.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments