Baletní panorama Pavla Juráše (12)

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Vadim: Najlepší darček je, keď s ňou môžem tancovať.

Daria: Mám od něj mnoho dárků, ale nejlepší je, když mi fandí jako můj nejlepší kamarád.

V balete je u partnerov dôležitá dôvera a pocit istoty. Daria, sadla by si si s Vadimom na motorku alebo keby bol pilot do lietadla?

Daria: Tančila bych s ním cokoliv, ale do letadla bych si s ním nesedla.

Vadim, Daria, máte každý svoju vysnenú rolu, čo by ste chceli spolu tancovať?

Vadim: Chcel by som  s Dariou tancovať ďalšie balety s príbehom, ako je Dáma s kaméliami, Manon a ďalšie.

Daria: Manon, Oněgin, Anna Karenina, Dáma s kaméliemi, dramatické a milostní příběhy.

***

Po slávnostnom úvode sa presunieme k slávnostným udalostiam doma. S Luciou Skálovou som robil krátky rozhovor po oznámení jej nominácie na Cenu Thálie. Pred týždňom Tháliu získala. Ako sa cíti?Keď sme spolu robili krátky rozhovor k nominácii, boli ste prekvapená a dojatá. Dnes, keď ste cenu získali, aké sú vaše pocity?

Myslím, že jsem stále v šoku, nestačila jsem si to uvědomit. Na předávání cen Thálie jsem šla s tím, že s cenou rozhodně neodejdu. Měla jsem velmi silnou konkurenci a proto mě to možná tak překvapilo.

Všimol som si na rôznych weboch a blogoch, že v niektorých divákoch či čitateľoch vzbudilo rozhorčenie to, že ste cenu získali. Čítate takéto blogy?

Bohužel někdy mi to nedá a podívám se, nebo mi to někdo sám pošle. Jsem zvědavá, co se píše, ale neměla bych se na to dívat, nedělá mi to dobře na žaludek. :-). Víte, většinou ti lidé, co o mně píší, mě vůbec neznají, ale rádi hodnotí, to mě asi nejvíce rozčiluje. Chápu, že je štve, že cenu nezískala opět Praha a určitě výborná tanečnice Alina Nanu, ale já za to nemůžu, nestála jsem nad každým z porotců, nedržela jim pistoli u hlavy, aby tam napsali moje jméno. Každopádně všem, kteří přispívají na takové blogy podobnými typy komentářů, bych chtěla popřát, ať se v životě mají dobře a najdou vnitřní klid. 🙂 Protože ho zřejmě ještě nenašli.

Mňa to inšpirovalo, k mnohými škandalizovanému článku (zde), kde sa podsúva i to, čo tam nie je myslené. Cenu ste si sama nedali. Môžete mať vôbec radosť v takej situácii, keď mnoho kolegov sa chová dosť nekolegiálne?

Právě možná kvůli tomu se stále nedokážu nějak radovat. Mrzí mě hodně, že lidí jsou nepřející a musí se pořád v něčem šťourat. Stejně to už situaci nezmění a já cenu rozhodně nevrátím.:-) Jednou mi to dojde a konečně to pořádně zapiju.

Negatívnych myšlienok už bolo dosť. Ktoré pozitívne postrehy z večera, zo stretnutí s kolegami i doma v súbore, vás povzbudili?

Už vůbec to, že jsem se mohla posadit do Národního divadla, byl krásný pocit. Sedět společně s tolika významnými osobnostmi naši české kultury… V ten večer mě drželo to, že tam se mnou byl můj bývalý kolega z Národního divadla moravskoslezského Robert Skujenieks, s kterým jsme se navzájem podporovali. Po příjezdu do Ostravy mě potěšili moji kolegové, kteří měli ze mě obrovskou radost, ne všichni určitě, ale většina z nich ano a to mě až skoro dojalo. 🙂 🙂

Znamená cena niečo konkrétne pre vás?

Myslím si, že je to určitý posun v kariéře. Tu cenu zřejmě nezíská jen tak někdo a já si toho velmi vážím, je to pro mě splnění snu.

Ako budete tráviť Veľkú noc? Dodržujete nejaké zvyky?

Nedodržuji vůbec. Zrovna jsem na zájezdě v Marseille a zítra jedu na Korsiku, kde budu mít jedno představení v rámci taneční soutěže škol, budu tam jako taková vsuvka.:-) Tudíž svátky jdou teď trochu mimo mě, ale třeba tu taky někdo vytáhne pomlázku.

Čo vidíte ako svoje ďalšie úlohy v práci, kariére, seba zdokonaľovaní?

Čeká nás v květnu premiéra Labutího jezera, ale více se možná těším na premiéru Balad, které budou příští sezónu v září. Tam mě nejspíš čeká velmi zajímavá role, na kterou se moc těším. Doufám, že přijde mnoho dalších tanečních výzev a já se budu moci zdokonalovat. 🙂

Balady bola kritikou veľmi cenená inscenácia, ktorá zároveň otvára novú éru vášho súboru pod vedením šéfky Lenky Dřímalovej. Takže sa tešíte na choreografku Hanu Litterovů, taktiež držiteľku Thálie a novú životnú etapu?

Moc se těším na spolupráci s oběma dámami. Přinese to zase něco nového a myslím si, že je to občas potřeba, změna je život. Je to výzva a já mám výzvy ráda, uvidíme jak si v další éře povedu. 🙂
***

Druhým z tohtoročných umelcov nominovaných na Tháliu bol Ondřej Vinklát. Komisia o jeho výkone v Donovi Quijotovi napísala: S jemným humorem tanečník vytvořil tuto postavu velmi zdařile, včetně čistě a lehce prováděné techniky klasického tance, harmonie s partnerkou a také skvělým vyjádřením hudby samotné svým pohybem. Tím se stal natolik výrazným tanečníkem v tomto představení, že jeho výkon lze označit za mimořádný.“ Vinklát cenu za túto obťažnú rolu síce nezískal, ale je umelcom, o ktorom rozhodne budeme ešte mnoho počuť.

S niektorými vašimi kolegami som hovoril, keď boli nominovaní o tom, čo pre nich znamená rola, za ktorú boli nominovaní. Ako sa zmenil váš vzťah k Basiliovi od premiéry po dnešok?

S každým dalším představením se role trochu mění. Žádné představení nikdy není stejné jako to předchozí. Premiéra je pro tanečníky slavnostní dovršení procesu zkoušení a zároveň začátek práce na roli. Já se snažím v roli hledat vždy něco nového. Jsou to třeba nepatrné změny ale i ty jsou důležité.

Teraz keď je už po a všetky stresy a napätie opadli, ste radi, že ste boli medzi nominovanými?

Své nominace na cenu Thálie si vážím, ale ještě více než té nominace si vážím příležitosti, která mi byla dána Jaroslavem Slavickým. Umožnila mně dále profesně růst.

V hierarchii súboru ste „len“ demisólista. Je to pre vás zaiste veľká výzva tancovať hlavnú rolu v jednom z najklasickejších baletov. Nie je to priveľká zodpovednosť?

Snažím se ze sebe na jevišti dostat to nejlepší. Samozřejmě velká zodpovědnost to je. Jsem v mnoha chvílích zodpovědný nejen za sebe, ale také za svou partnerku. A to je také to, co je nejen na baletu, ale na divadle vůbec to krásné. Nikdy nevíte, co se vám na jevišti může přihodit.

Don Quijote je veľmi známy balet, hlavne variácie, ktoré sú obľúbenými číslami na baletných gala. Je to inšpirujúce, čo všetko je v rámci choreografie možné? Alebo je to skôr stresujúce?

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat