Baletu dala vše. Astrid Štúrová slaví životní jubileum

22. září slaví své životní jubileum dlouholetá sólistka Baletu Národního divadla Astrid Štúrová. Její jméno je úzce propojeno s četnými aktivitami, jimiž se v posledních desetiletích podílela na vývoji našeho baletního umění, a to v nejrůznějších podobách. Svůj umělecký talent, schopnost neustálého sebevzdělávání a důslednost v jakékoli činnosti projevila jako tanečnice, jako spolutvůrkyně řady úspěšných baletních inscenací, jako významná pedagožka a v neposlední řadě jako organizátorka tanečního dění.Astrid ŠtúrováAstrid Štúrová se narodila 22. ledna 1935 v Praze. V roce 1955 absolvovala taneční oddělení Pražské konzervatoře a stala se členkou Baletu Národního divadla, kterému zůstala věrná až do konce své aktivní taneční kariéry.

O+

Už jako členka sboru byla pravidelně pověřována sólovými úkoly. Tím prvním, pokud se nemýlím, byla Chiarina v Schumannově Karnevalu v choreografii Miroslava Kůry a krátce nato role Nymfy v Blažkově inscenaci Chačaturjanova Spartaka.

Následovaly četné role další, v Karejevově baletu Sedm krasavic to byla Krasavice chorezmská, v Kamenném kvítku téhož autora postava Kateřiny. Ve Vostřákově Sněhurce se představila v roli Hofmistrové, v Ptáku Ohniváku Igora Stravinského v postavě Carevny a v Legendě o lásce Arifa Melikova jako Dvorní tanečnice.Arif Melikov: Legenda o lásce - Astrid Štúrová (Dvorní tanečnice) - ND Praha 1963 (foto Jaromír Svoboda)Dále připomeňme její Sestru v Prokofjevově Marnotratném synovi, Strážkyni v Istar Bohuslava Martinů či Zlou sestru v Prokofjevově Popelce v choreografii Jiřího Němečka, jež vycházela z původní koncepce Saši Machova. V tanečních sólech rovněž úspěšně účinkovala také v Chopinových Sylfidách a v Šeherezádě Nikolaje Andrejeviče Rimského-Korsakova. V baletu slovenského autora Tibora Andrašovana Slavnosti slunovratu ztvárnila roli Verony. Vedle toho účinkovala v řadě sólových tanečních úkolů v operních inscenacích. Za všechny se zmiňme alespoň o Žínce ve Dvořákově Rusalce, dále pak například o sólových úkolech ve Smetanově Prodané nevěstě, Dvořákově Čertu a Káče, Janáčkových Příhodách lišky Bystroušky či Mozartově Figarově svatbě.

Důkladná znalost a zvládnutí techniky klasického baletu propojená se schopností precizní jevištní charakteristiky role a dokonalá profesionalita projevu ve všech složkách vedly k tomu, že Astrid Štúrová obdržela v roce 1966 sólistickou smlouvu. V té době si také doplnila své vzdělání úspěšným studiem klasického tance, výkonné a scénické praxe na Taneční katedře Hudební fakulty AMU. V roce 1972 absolvovala stáž na baletním učilišti A. J. Vaganovové v tehdejším Leningradě, na taneční katedře Hudební fakulty AMU, kde navštěvovala kurzy metodiky klasického tance u profesorky Mejové a profesorky Širipinové. Studiu pedagogické praxe se věnovala pod patronací dlouholeté primabaleriny Mariinského (tehdy Kirovova) divadla Natalie Michajlovny Dudinské.

Jejími prvními premiérami jako sólistky souboru byly Dobrá víla v Blažkově inscenaci Čajkovského Šípkové Růženky a titulní role původní premiéry baletní novinky Milá sedmi loupežníků na námět básně Viktora Dyka.Miloš Vacek: Milá sedmi loupežníků - Vlastimil Harapes (Student), Astrid Štúrová (Milá) - ND Praha 1968 (foto Jaromír Svoboda)Astrid Štúrová se setkala i s řadou dalších významných úkolů v novinkách českých skladatelů: byly to například Bianca v Othellovi Jana Hanuše, taneční dubl hlavní ženské postavy Ió v Hanušově Pochodni Prométheově, jejímž jevištním tvůrcem byl Jiří Němeček (pěvecký part přednesly v alternaci Libuše Prylová a Milada Šubrtová) a také Divá Hana v baletu Ilji Hurníka Ondráš, který na scéně Národního divadla uvedl v roce 1974 Emerich Gabzdyl.Jan Hanuš: Pochodeň Prométheova - Astrid Štúrová (Taneční dubl Ió) - ND Praha 1965 (foto Jaromír Svoboda)V novince rakouského skladatele Helmuta Edera Bloudění Odysseovo vystoupila v roli Heleny.

V klasických baletech se Astrid Štúrová představila rovněž v postavách Bathildy v Adamově Giselle a jako Víla lilií v Kůrově zpracování Čajkovského Šípkové Růženky.Petr Iljič Čajkovskij: Šípková Růženka - Astrid Štúrová (Víla lilií) - ND Praha 1973 (foto Jaromír Svoboda)Účinkovala také v pohádkových baletech Oskara Nedbala – jako Víla v Pohádce o Honzovi a jako Pohádka v baletu Z pohádky do pohádky.

Bohatý je výčet tanečních kreací Astrid Štúrové v baletních dílech autorů dvacátého století. Tančila sólo v Janáčkových Lašských tancích, ztvárnila postavu Smrti v Signorina Gioventù Vítězslava Nováka. Vítězslav Novák: Signorina Gioventù - Anetta Voleská (Signorina Gioventù), Pavel Ždichynec (Písař), Astrid Štúrová (Smrt) - ND Praha 1970 (foto Jaromír Svoboda)Vytvořila Ženu ve Stravinského Svěcení jara v choreografii Gabzdylově, v Prokofjevově Popelce vyměnila někdejší Zlou sestru za Macechu a především musíme jmenovat její Lady Kapuletovou ve slavné Kůrově a Weiglově inscenaci Romea a Julie, v níž působila rovněž jako asistentka režie. Ve Weiglově a Kůrově baletním ztvárnění Sukovy hudby k Zeyerovu Radúzovi a Mahuleně ztvárnila postavu Runy. Jako spolupracovnice inscenátorů působila i v řadě dalších inscenací. Společně s Karlem Lukšíkem obnovili v roce 1978 Tomského inscenaci Asafjevovy Bachčisarajské fontány z padesátých let.

Nesmíme zapomenout na její účinkování ve filmu a v televizi, především na Druhou žínku v Kašlíkově televizním zpracování Dvořákovy Rusalky a také na její účinkování ve filmu režiséra Václava Kršky Poslední růže od Casanovy.

Astrid Štúrová se po léta úspěšně věnovala pedagogické činnosti, nejprve na Konzervatoři, kde byla v letech 1972–1977 vedoucí Tanečního oddělení, posléze v letech 1984–2000 na taneční katedře HAMU. V letech 1976–1980 byla činná jako vedoucí Baletu Československé televize.

Až do roku 2013 působila velmi aktivně jako členka baletní komise pro udělování Cen Thálie. Byla druhou manželkou zpěváka, režiséra a divadelního ředitele Přemysla Kočího, jemuž byla často také oddanou spolupracovnicí. Popřejme jubilantce do dalších let hodně pevného zdraví a dobré pohody.

Foto archiv ND Praha / Jaromír Svoboda

O+

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat