Barokní zbožnost rozezní pětidenní festival v Litomyšli
V letošním roce, který se slaví jako Rok české hudby, bude program festivalu prolnut několika jubilei – 400. výročí narození skladatele Jiřího Melcelia, 350. výročí narození architekta Františka Maxmiliána Kaňky a prostor bude dán i 340. jubileu skladatele Bohuslava Matěje Černohorského.
Jedinečnost tohoto festivalu nacházíme v propojení duchovní kultury se světskou, kdy má široká veřejnost, skrze tak zvanou barokní zbožnost, jedinečnou příležitost slyšet díla v dnešní době ne tak hraných barokních velikánů v prostorách jedinečných staveb.
Program devátého ročníku festivalu odstartuje 10. srpna 2024 v kostele Nalezení sv. Kříže novodobá premiéra slavnostní mariánské nešpory s liturgickými provedeními skladby Vesperae Marianae skladatele Jiřího Melcelia. Skladbu v této barokní perle Litomyšle provede soubor La Bilancetta pod vedením Ladislava Horkého a celebrovat v tradiční formě (tedy v podobě, jakou nešpory měly v době baroka) bude R.D. Piotr Antkiewicz.
Hudbu premonstrátského hudebního skladatele Jiřího Melcelia návštěvníci uslyší i v neděli na dopolední mši od 10:30 taktéž v kostele Nalezení sv. Kříže. Soubor La Bilancetta doprovodí jeho figurální mší Missa absque Nomine, slavnou svatou mši vedenou P. Mikulášem Selvekem, který je součástí Královské kanonie premonstrátů na Strahově. Kromě Melceliovy hudby se návštěvníci festivalu mohou seznámit s jeho životem, neboť bude pro děti připravena celofestivalová soutěž s názvem Po stopách Melcelia.
Vrcholem celého festivalu bude čtvrteční koncert varhaníka Tomáše Thona, věnovaný Bohuslavu Matěji Černohorskému, českému baroknímu skladateli, mezi jehož studenty patřili například Giuseppe Tartini nebo František Ignác Tůma.
Černohorský byl kromě skvělého pedagoga i mistr varhaník, v Římě byl jmenován hlavním varhaníkem baziliky Sv. Františka v Assisi. Jeho život se odehrával především v zahraničí, především na území dnešní Itálie. Byl totiž svéhlavým a cílevědomým umělcem, a z Prahy odešel bez svolení svých nadřízených. Tyto souvislosti naznačuje i závěrečný koncert v kostele Nalezení sv. Kříže pod názvem „Bohuslav Matěj Černohorský a „jeho” pražská škola”. Koncert bude probíhat od 19:00.
Festival s sebou přinese i mnohý doprovodný program. Například se mohou návštěvníci těšit na úterní přednášku muzikologa doc. Víta Aschenbrennera, nazvaná „Hudebníci, skladatelé & učitelé” s přesahem do Melceliovského jubilea. Středeční program bude věnovaný poslednímu z jubilantů festivalu baroknímu architektovi a staviteli Františku Maxmiliánu Kaňkovi (1674–1766), autorovi dostavby litomyšlského piaristického areálu a zámeckých hospodářských budov.
Festival pořádá Římskokatolická farnost – proboštství Litomyšl ve spolupráci s Městskou galerií Litomyšl a záštitu nad letošním ročníkem převzala Česká biskupská konference, Martin Baxa, ministr kultury ČR, Roman Línek, náměstek hejtmana Pardubického kraje, a Daniel Brýdl, starosta Města Litomyšl.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]