Bayerische Staatsoper Mnichov 2010 – 2011


Také Bavorská státní opera v uplynulých dnech konečně odtajnila své přesné plány pro novou sezonu. Oproti poměrům, běžným ještě před pár lety za minulého vedení (Peter Jonas – Zubin Mehta), zůstává teď její repertoár zhruba o patnáct titulů chudší a bohužel neobsahuje už ani jediného Händla či jiného barokního autora (jaká to byla ještě nedávno v Mnichově nepsaná a žádaná tradice!). I tak ale lze rozhodně z čeho vybírat a co závidět. Šest premiér v sezoně 2010-2011 (a sedmou, zatím neupřesněnou, v provedení mnichovského Operního studia) doplní 27 inscenací z dřívějška (plus nezbytný silvestrovský Netopýr).

Na 23.října 2010 ohlásila mnichovská opera premiéru první – Dvořákovu Rusalku, v režii Martina Kušeje, s Ninou Stemme v hlavní roli a v hudebním nastudování našeho Tomáše Hanuse. V dalších rolích se představí Klaus Florian Vogt jako Princ, Kristine Jepson jako Cizí Kněžna, Janina Baechle jako Ježibaba a Günther Groissböck jako Vodník.

Druhou premiérou má být 21.prosince 2010 Beethovenův Fidelio. Dirigentem bude Daniele Gatti, ústřední představitelskou dvojicí Ania Kampe a Jonas Kaufmann, režii byl pověřen Calixto Bieito.

Dirigent Kent Nagano a režisér Grzegorz Jarzyna připraví třetí novinku, s premiérou 27.února 2011. Bude jí složený večer: L’enfant et les sortilèges a Der Zwerg, tedy Maurice Ravel – Alexander Zemlinsky. A aspoň jedno jméno interpreta za všechny: John Daszak v titulní roli Zemlinského opery.


Belliniho I Capuleti e i Montecchi jsou naplánováni na 27.března 2011, v koprodukci s operou v San Franciscu. Režii připravuje Vincent Boussard, hudební nastudování Yves Abel. V obsazení hlavních rolí figuruje Vesselina Kasarova, Eri Nakamura a Dimitri Pittas.


Olivier Messiaen a jeho Saint François d’Assise bude pátým novým titulem, s premiérou 1.července 2011. Jde o koprodukci s milánskou La Scalou. Dirigentem je Kent Nagano, autorem režijní koncepce (a také scény a kostýmů) Hermann Nitsch. Hlavní role ztvární Paul Gay, Christine Schäfer a John Daszak.


Dirigent Ivor Bolton a režisér David Bösch chystají poslední premiéru nové sezóny, Mozartovu operu Mitridate, rè di Ponto. Premiéru bude mít v Divadle prince regenta (Prinzregententheater) 21.července 2011, tedy podobně jako předchozí titul v rámci mnichovského letního operního festivalu. Titulní roli ztvární Barry Banks, mezi dalšími interpety je například Patricia Petibon či Anna Bonitatibus.

A tady je soupis reprízovaných titulů: Hojně je v nové sezoně zastoupen Mozart, a to Kouzelnou flétnou (slibováni je mimo jiné K.Kim jako Královna noci, M.Schade jako Pamino či G.Kühmeier jako Pamina), Cosi fan tutte (M.Person, G.Scherer, R.Torst, M.Volle, L.Molnár), Figarovou svatbou (M.Rosl jako Figaro), Únosem ze serailu (E.Mosuc jako Konstance, jako Osmin v některých reprízách Š.Kocán a jako Belmonte P.Breslik) a Donem Giovannim (vedle dalších zvučných jmen i G.Finley v titulní roli).
I příští sezonu uvede mnichovská opera Donizettiho Nápoj lásky (v hlavních rolích se vystřídají například N.Machaidze, A.Netrebko či J.Calleja) a také Lucrezii Borgiu (E.Gruberová, Ch.Castronovo či P.Breslik, J.Relyea), hrát se dál bude i Belliniho Norma (E.Gruberová, Z.Todorovich, S.Ganassi) a také Rossiniho Lazebník sevillský (A.Bonitatibus jako Rosina).
Z Verdiho oper bude v nové mnichovské sezoně reprízovanána La Traviata (A.Harteros), Aida (M.Carosi či N.Fantini), Luisa Miller (K.Stoyanova, Z.Lucic) a také Nabucco (L.Ataneli, A.Rezza).
Chybět nebude ani Puccini – Bohéma (a například A.Harteros, S.Secco či J.Calleja), Madama Butterfly (Hui He, M.Volle) a Tosca (T.Serjan, M.Giordani, J.Uusitalo).
Mezi reprízami starších inscenací je i Bizetova Carmen (K.Aldrich, J.Kaufmann) a Poulencovy Dialogy Karmelitek (S.Isokoski, F.Palmer).
Znovu bude uvedena letos nová inscenace Mayrovy Medei v Koryntě (I.Tamar, R.Vargas, A.Miles), před Vánocemi nebude chybět Humperdinckova opera Hänsel und Gretel.
Richard Strauss je zastoupen Ariadnou na Naxu (A.Pieczonka, B.Fritz, J.Archibald) a Růžovým kavalírem (A.Harteros, K.Aldrich, P.Rose), Richard Wagner Lohengrinem (P.Heppner či P.Seiffert, J.Baechle či W.Meier a také A.Pieczonka), Parsifalem (N.Shukoff, A.Denoke) a Tristanem a Isoldou (B.Heppner, N.Stemme).
Na repertoáru se objeví i letošní mnichovská novinka, uvedená ve světové premiéře s velkým ohlasem, Die Tragödie des Teufels Petera Eötvöse, a také Janáčkova Její pastorkyňa (Jenůfa – A.Denoke, G.Schnaut, Š.Margita jako Laca).
Závěrem je třeba pro úplnost zmínit také písňové večery letního operního festivalu v závěru příští sezony, na nichž je slibován Michael Volle, Christian Gerhaher, Jonas Kaufmann a také Pavol Breslik.

www.bayerische.staatsoper.de

 

Mohlo by vás zajímat


Reakcí (2) “Bayerische Staatsoper Mnichov 2010 – 2011

  1. Není to sice, co to bývalo (krize a s ní související úspory jsou znát i v ekonomicky silném Bavorsku), ale i tak je to nádhera. Všechny avizované premiéry stojí za dva a půl nebo tři hodiny trvající jízdu autem ( a to včetně Rusalky – neboť bude jistě netradičně a špičkově režijně pojatá.

  2. Zemlinsky a Ravel bude také něco nevídaného…

    dirigent

Komentáře jsou uzavřeny.