Beethovenův festival potvrdil svůj význam v kulturním životě severních Čech

  1. 1
  2. 2
Ke stěžejním kulturním událostem v severočeském lázeňském městě Teplice již tradičně náleží Hudební festival Ludwiga van Beethovena. Tímto holdem velkému mistru klasicismu si město připomíná dva Beethovenovy pobyty v letech 1811 a 1812, kdy mimo jiné hledal v Teplicích ztracené zdraví. V letošním roce se uskutečnil již 57. ročník festivalu, jehož pořadatelem a rovněž realizátorem symfonických koncertů je Severočeská filharmonie Teplice. Předzvěstí festivalu se staly Dny Ludwiga van Beethovena pořádané již v roce 1964, v roce 2020 byl z důvodu koronavirové pandemie festival zrušen, v roce 2021 se uskutečnil pouze formou on-line přenosů.

Josef Matyáš Wolfram: Bergmönch; Hudební festival Ludwiga van Beethovena 2022 (foto Roman Dietz)
Josef Matyáš Wolfram: Bergmönch; Hudební festival Ludwiga van Beethovena 2022 (foto Roman Dietz)

V letošním roce 2022 Hudební festival Ludwiga van Beethovena probíhal v rozmezí 26. května až 23. června. Festivalová dramaturgie nabídla šest symfonických a čtrnáct komorních koncertů, jež navštívily více než čtyři tisíce posluchačů. Koncerty se konaly v koncertním sále Domu kultury, komorním sále Zahradního domu v Teplicích a v dalších historicko-kulturních centrech a národních kulturních památkách Severočeského kraje – v impozantním prostředí kláštera v Oseku, bazilice Panny Marie Bolestné v Bohosudově, přesunutém kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mostě, jezuitském kostele v Litoměřicích, na zámcích v Jimlíně, Děčíně, Klášterci nad Ohří či ve Velkém Březně a v dalších lokalitách. Jak je již dnes při festivalovém dění v oblasti „vážné“ hudby zvykem, program vedle klasické hudby zařadil také žánry populární hudby, čímž cíleně oslovil široké spektrum publika dle individuálních zájmů posluchačů. V rámci festivalu se představila řada zahraničních umělců a souborů, například Manoah String Quartet. Vedle předních českých umělců zde účinkovaly také komorní soubory tvořené sólohráči Severočeské filharmonie Teplice, jako Dechové kvinteto 4+1 či Five Brass a další.

Úvodem do umělecky náročného festivalového dění se stal zcela vyprodaný zahajovací koncert, kde se za doprovodu Severočeské filharmonie Teplice pod taktovkou Tomáše Braunera představil náš vynikající basbarytonista Adam Plachetka, pravidelný host Metropolitní opery v New Yorku a dalších světových operních domů a koncertních pódií. Na jeho programu zazněly slavné árie z Mozartových, Rossiniho, Bizetových a Verdiho oper. Nesporně záslužnou akcí se stal benefiční koncert pro záchranu varhan v bazilice Panny Marie Bolestné v podkrušnohorském Bohosudově. O mistrovské varhany Heinricha Schiffnera nyní pečuje Spolek pro záchranu bohosudovských varhan. Na koncertě účinkovala sopranistka Eliška Weissová a Bohosudovský chrámový sbor vedený svým sbormistrem a vynikajícím varhaníkem Milošem Bokem.

S velkým ohlasem publika se setkal rovněž koncert muzikálových melodií v provedení sólistů Broadway Theatres New York a pražského divadla Broadway, teplickou filharmonii řídil Martin Kumžák. Mezi slavnými melodiemi zazněla též hudba Karla Svobody a nezbytně Andrew Lloyd Webbera.

Hudební festival Ludwiga van Beethovena: Závěrečný koncert, 23. června 2022 – Milan Al-Ashhab, Lukáš Klánský, Ivan Vokáč (foto Magdaléna Jenčíková)
Hudební festival Ludwiga van Beethovena: Závěrečný koncert, 23. června 2022 – Milan Al-Ashhab, Lukáš Klánský, Ivan Vokáč (foto Magdaléna Jenčíková)

Posluchačskou obec dále zaujal galakoncert „Odložená padesátka“, akce pořádaná ve spolupráci s Konzervatoří v Teplicích. Tato jediná škola svého druhu v Severočeském kraji byla založená v roce 1971, vzhledem ke koronavirové pandemii byl výroční koncert připomínající padesát let trvání školy o jeden rok odložen. Program zahájil Smíšený pěvecký sbor teplické konzervatoře (sbormistr Roman Pallas), spontánní formou svého provedení známých děl Georgese Bizeta, Giuseppe Verdiho, Bedřicha Smetany a dalších mistrů dále zaujal Symfonický orchestr teplické konzervatoře (dirigent Jiří Knotte), jako sólisté se představili nejlepší studenti či absolventi školy, jmenujme příkladně Milana Al-Ashhaba či Janu Červinkovou. Druhá část programu patřila Big bandu teplické konzervatoře (umělecký vedoucí Lukáš Čajka), na programu nechyběly skladby George Gershwina, George Harrisona či Freddie Mercuryho a opět úspěšní sólisté.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments