Belfiato Quintet se představí v Olomouci

Jako neobyčejně nabitý a pestrý označují členové kvintetu Belfiato koncert Krásným dechem, který pořádá 4. listopadu 2019 od 19.00 hodin v olomoucké Redutě Moravská filharmonie. Program obsáhne hudbu od klasicismu přes Leoše Janáčka až po italského avantgardistu Luciana Beria. Právě skladba posledně jmenovaného autora, která je založená na miniaturních bajkách o zvířatech, předepisuje hráčům také mluvit. „Nechali jsme si přeložit text do češtiny a věnovali jeho nastudování velkou péči, konzultovali s herečkou, aby byl náš projev srozumitelný,“ popisuje členka souboru Kateřina Javůrková a dodává, že skladba měla při svém prvním uvedení ohlas i u dětí.
Belfiato Quintet (foto Adéla Havlíková)

Na programu olomouckého koncertu zazní úprava předehry ke Kouzelné flétně W. A. Mozarta a dvě novodobé transkripce: Suitu z Janáčkovy Lišky Bystroušky upravil pro kvinteto skladatel a flétnista orchestru Národního divadla Jaroslav Pelikán. Jde o velmi barvitou hudbu, stejně jako v díle proslulého francouzského skladatele Maurice Ravela Náhrobek Couperinův, v níž autor skládá hold hudbě minulosti. „Je to hudba romantická až filmová,“ říká Jiří Javůrek o poslední skladbě večera, kvintetu Theodora Blumera.

Pětice ve složení Kateřina Javůrková (lesní roh), Oto Reiprich (flétna), Jiří Javůrek (klarinet), Jan Souček (hoboj) a Ondřej Šindelář (fagot) je v současnosti nejúspěšnější český zástupce dechových kvintet. Jedná se o hráče předních orchestrů (Česká filharmonie, Orchestr Národního divadla, PKF – Prague Philharmonia). Jako jednotlivci obdrželi ocenění na mezinárodních interpretačních soutěžích (soutěž ARD v Mnichově, Pražské jaro a Concertinu Praga) a jako ansámbl zabodovali například na soutěži Antonína Rejchy na festivalu v rakouském Semmeringu, kde získali první cenu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat