Belfiato Quintet se představí v Olomouci

Jako neobyčejně nabitý a pestrý označují členové kvintetu Belfiato koncert Krásným dechem, který pořádá 4. listopadu 2019 od 19.00 hodin v olomoucké Redutě Moravská filharmonie. Program obsáhne hudbu od klasicismu přes Leoše Janáčka až po italského avantgardistu Luciana Beria. Právě skladba posledně jmenovaného autora, která je založená na miniaturních bajkách o zvířatech, předepisuje hráčům také mluvit. „Nechali jsme si přeložit text do češtiny a věnovali jeho nastudování velkou péči, konzultovali s herečkou, aby byl náš projev srozumitelný,“ popisuje členka souboru Kateřina Javůrková a dodává, že skladba měla při svém prvním uvedení ohlas i u dětí.
Belfiato Quintet (foto Adéla Havlíková)

Na programu olomouckého koncertu zazní úprava předehry ke Kouzelné flétně W. A. Mozarta a dvě novodobé transkripce: Suitu z Janáčkovy Lišky Bystroušky upravil pro kvinteto skladatel a flétnista orchestru Národního divadla Jaroslav Pelikán. Jde o velmi barvitou hudbu, stejně jako v díle proslulého francouzského skladatele Maurice Ravela Náhrobek Couperinův, v níž autor skládá hold hudbě minulosti. „Je to hudba romantická až filmová,“ říká Jiří Javůrek o poslední skladbě večera, kvintetu Theodora Blumera.

Pětice ve složení Kateřina Javůrková (lesní roh), Oto Reiprich (flétna), Jiří Javůrek (klarinet), Jan Souček (hoboj) a Ondřej Šindelář (fagot) je v současnosti nejúspěšnější český zástupce dechových kvintet. Jedná se o hráče předních orchestrů (Česká filharmonie, Orchestr Národního divadla, PKF – Prague Philharmonia). Jako jednotlivci obdrželi ocenění na mezinárodních interpretačních soutěžích (soutěž ARD v Mnichově, Pražské jaro a Concertinu Praga) a jako ansámbl zabodovali například na soutěži Antonína Rejchy na festivalu v rakouském Semmeringu, kde získali první cenu.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na