Benefice na Grabštejně

Peníze z benefic ve prospěch hradu Grabštejn na Liberecku chtějí organizátoři v příštích letech použít na rozšíření půdní galerie svaté Barbory. Dobročinná akce se v sobotu konala po jedenadvacáté, na nádvoří hradu uvedli ve scénickém provedení nejznámější Bizetovu operu Carmen. Benefice zatím vynesly zhruba 4,5 milionu korun.„Galerii bychom chtěli rozšířit o jednu půdní místnost, trošku ji chybí zázemí,“ uvedl Vele. Podle něj je to ale zřejmě práce na několik let. „Půda se musí nejprve staticky zajistit, což by se doufám mohlo příští rok podařit, a pak bychom požádali o grant na rekonstrukci,“ vylíčil Vele. Na sbírku galerie svaté Barbory je hrdý. Tvoří ji totiž díla známých umělců, jejichž výstava je každoročně součástí benefice a po jejím skončení jedno dílo na hradě zůstane. V minulosti zde vystavovali například Olbram Zoubek, Vladimír Komárek, Jaroslav Klápště nebo Josef Jíra. Letos své práce v hradní galerii má medailér, kreslíř a sochař Jiří Dostál. 

Výtěžek z benefic v minulých letech směřoval zejména na obnovu kaple svaté Barbory, která je nyní chloubou Grabštejna. Peníze ale také putovaly do dalších částí hradu, například věž získala zvon Smíření, v místnosti Jiřího Mehla ze Střelic přibyla vzácná renesanční postel a před hradem obnovili altán, který na hradě zbourali před padesáti lety. Letos by také mělo přibýt veřejné osvětlení. Celkem by cestu k hradu mělo osvětlovat 11 lamp s historickým nádechem. „První prototyp by měl být hotový v září nebo říjnu,“ nastínil Vele.

První zmínky o Grabštejnu pocházejí ze 13. století. Svou současnou renesanční podobu získal po přestavbě v 16. století. Do roku 1989 na něm působila armáda a když jej opustila, byl ve velmi špatném stavu. V uplynulých letech se do jeho obnovy investovalo zhruba sto milionů korun. Za rok navštíví Grabštejn ke 20.000 turistů.

Benefiční představení patří k létu na Grabštejně od roku 1993. Vystřídalo se na nich přes sedmdesát  umělců. Díky Velemu se převážně jedná o sólisty Národního divadla v Praze, dnes jich na Grabštejně vystoupilo deset. V titulní roli se představila mezzosopranistka Kateřina Jalovcová. Naši recenzi oprávě zpracováváme.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky