Benjamin Jusupov oslaví životní jubileum v Brně. Třemi koncerty s pěti premiérami

Benjamin Jusupov, který paří k nejrespektovanějším současným autorům, se vrací do Brna, kde před sedmi lety sklidil velký úspěch jako rezidenční umělec sezony. Čekají ho zde tři koncerty: jeden komorní v Besedním domě a dva velké symfonické v Janáčkově divadle.
Benjamin Jusupov (zdroj Filharmonie Brno)
Benjamin Jusupov (zdroj Filharmonie Brno)

„Jeho díla zní Evropanovi exoticky a velice blízce zároveň. Jsou inspirovaná středoasijským folklorem, židovskou hudbou i africkými národy. Právě důsledně promyšlená syntéza povýšená na přesvědčivou koncepci jej řadí k jedněm z nejuznávanějších světových skladatelů. O tom svědčí i fakt, že píše skladby pro takové hvězdy jako jsou například Maxim Vengerov, Misha Maisky, Vadim Repin nebo Reinhold Friedrich,“ uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš.

Snad nejočekávanější událostí je světová premiéra Kreutzerovy sonáty (Pocta Leoši Janáčkovi), kterou Benjamin Jusupov složil na spoluobjednávku Filharmonie Brno a Nadace Leoše Janáčka. „Tato spolupráce – jak doufám – obohatí posluchačům vnímání Janáčkovy hudby, bude-li zaznívat v neotřelých programových kombinacích se skladbami zkomponovanými k Janáčkově poctě, nebo inspirovanými jeho odkazem. K tvorbě budou oslovováni jak renomovaní autoři světoví, tak čeští skladatelé různých generací,“ uvedla ředitelka Nadace Leoše Janáčka Ludmila Němcová.

Na středečním koncertě v Besedním domě zazní Jusupovovy čtyři komorní skladby, všechny v české premiéře. Protože je Jusupov nejen skladatel, ale i dirigent a klavírista, hlavní role bude pařit právě klavíru, ke kterému kromě autora postupně usednou šéfdirigent brněnských filharmoniků Dennis Russell Davies, jeho umělecká a životní partnerka Maki Namekawa a Jan Vojtek spolu se svým Triem Bohémo.

Následující dva dny v divadle zazní kromě světové premiéry i Jusupovův koncert pro dva klarinety a orchestr Obrazy duše, v druhé polovině pak Brahmsova Symfonie č. 4.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments