Bergiána – koncert k výročí nedožitých 90. narozenin Josefa Berga

BERGIÁNA – koncert k výročí nedožitých 90. narozenin Josefa Berga
8. 6. 2017, 19:30
Moravské náměstí a Místodržitelský palác
VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ

Svou loňskou sezonu“ A“ zakončovalo BCO mimořádným koncertem v pavilonu A na brněnském výstavišti. Letošní sezonu nazvanou „B“ ukončí přímo v pupku města Brna na Moravském náměstí. V rámci open air projektu zazní na různých místech tři opery a jedna sborová skladba Josefa Berga.

Na rozdíl od brněnského hradu Špilberk, jehož jméno bylo již dávno počeštěno, tak jméno jednoho z nejzajímavějších pojanáčkovských brněnských skladatelů Josefa Berga (1927 – 1971) zůstalo německé, pokřtili jej jménem Josef a říkalo se mu Pepin. Brňák jak řemen. 8. března 2017 by se tento enfant terible brněnské hudební a literární scény dožil devadesáti let. Bergovo dílo, stojící kdesi na hraně mezi genialitou a mašíblovstvím, mezi racionálním a dadaistickým, mezi humorným a tragickým a mezi hudebním a literárním, je provozováno spíše sporadicky, ačkoliv bývá pojmenováno jako stěžejní a vlivné pro kulturu druhé poloviny dvacátého století u nás. A kde jinde zrealizovat Bergovy prapodivné opusy, než v samotném pupku Brna na Moravském náměstí.

PROGRAM:
BERGIÁNA
Pavel Šnajdr -dirigent
Matyáš Dlab – režie
Matěj Sýkora – výtvarná spolupráce
Martin Javorský – tenor
Pavla Radostová- soprán
Jarmila Balážová – mezzosoprán
Tomáš Krejčí – baryton
BCO – Brno Contemporary Orchestra

Alegorie spravedlnosti – socha Mariuse Kotrby:
Josef Berg: Pijácký orloj. Madrigal pro čtyři hlasy na 759. čtyřverší Omara Chájjáma

Alegorie moudrosti – bronzový model Brna:
Josef Berg: Snídaně na hradě Šlankenvaldě. Výjev ze staré loutkové komedie pro basbaryton, recitaci (4 herci), klarinet, lesní roh, fagot, housle, violu a violoncello

Alegorie statečnosti – jezdecká socha Jaroslava Róny:
Josef Berg: Eufrides před branami Tymén. Komorní opera (indisponovaný zpěvák, trubka, řečník a dvě posluhovačky) na text J. Berga. (1964)

Místodržitelský palác:
Josef Berg: Provizorní předvedení opery Johanes doktor Faust. Komorní opera pro 2 zpěváky (soprán, tenor), 1 činoherce, tři žesťové nástroje (trubka, lesní roh, trombon), bicí a magnetofonový pás. (1967)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]