Bez pěti let dvě století. Západočeský symfonický orchestr slaví půlkulatiny

Západočeský symfonický orchestr v Mariánských Lázních letos slaví 195 let od svého založení. Při této příležitosti dnes na mariánskolázeňské kolonádě uspořádal galakoncert pod vedením Martina Peschíka a Michaela Roháče. Vedení orchestru také dnes představilo program nové abonentní sezony. “Nová sezona bude taková všehochuť. Zahrajeme světské kantáty, Bacha, Mozarta. Hrajeme operu – Lazebníka sevillského, symfonie, pastorální hudbu i Ravelovo Bolero,” řekl šéfdirigent Martin Peschík. První abonentní koncert je naplánován na říjen, sezona pak bude pokračovat slavnostním koncertem k výročí vzniku samostatného Československa a vánočním koncertem. “Poslední abonentní koncert odehrajeme v červnu 2017 se zpěvačkou a kytaristkou Lenkou Filipovou,” dodal dirigent.

Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně (zdroj marianskelazne.cz)
Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně (zdroj marianskelazne.cz)

Program sezony Západočeského symfonického orchestru se podle Peschíka od ostatních symfonických orchestrů mírně liší. “Je to dáno tím, že našimi posluchači jsou i lázeňští hosté, kteří chtějí přeci jen slyšet něco jiného než třeba lidé ve velkých městech, kde působí mnoho symfonických orchestrů,” řekl. Kromě toho je program přizpůsoben i finančním možnostem. Město Mariánské Lázně na činnost Západočeského symfonického orchestru letos přispělo 8,2 milionu korun. “To je o 200.000 více než v minulém roce. Přesto to stačí spíše jen na pokrytí základních potřeb orchestru,” doplnil starosta Mariánských Lázní Petr Třešňák (Piráti).

Sólistou dnešního galakoncertu k 195. výročí založení ZSO byl saxofonista a klarinetista Felix Slováček mladší. Orchestr zahrál skladby autorů, kteří se v Mariánských Lázních léčili nebo s nimi byli jinak spřízněni, například Antonína Dvořáka nebo Johanna Strausse. Druhá polovina koncertu pak patřila populárním a filmovým melodiím.

Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně (zdroj marianskelazne.cz)
Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně (zdroj marianskelazne.cz)

Západočeský symfonický orchestr v Mariánských Lázních je nejstarším českým symfonickým tělesem. Jeho vznik se datuje rokem 1821, kdy tepelský opat a zakladatel Mariánských Lázní Karel Kašpar Reitenberger zlegalizoval hudební produkci u pramenů. Tradici orchestru nepřerušily ani světové války, ani politické změny a společenské události. Svůj nynější název získal orchestr v roce 1971, v současnosti má třiačtyřicet členů a každoročně pořádá v Mariánských Lázních kolem stovky koncertů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat