Blíží se Festival tanečních filmů

Festival tanečních filmů se od roku 2009 profiluje jako bienále s cílem prezentovat díla z oblasti taneční kinematografie, dokumenty o tanci, inovativní záznamy tanečních inscenací, a zejména díla žánru dance for camera. Letošní 6. ročník se koná 16.–18. května 2019 v kině Světozor. Poprvé ve své historii se festival stává soutěží. O hlavní cenu se uchází na 350 přihlášených tanečních filmů z celého světa. Široká veřejnost i mezinárodní porota tak mohou během tří dnů vybrat ze soutěžních kolekcí svého filmového vítěze. O tom, kdo získá Hlavní cenu festivalu, se rozhodne na slavnostním zakončení 18. května v kině Světozor.
Festival tanečních filmů (ilustrační foto – FTF 2019)

Vzpomínka na Pinu Bausch

Letošní ročník festivalu bude významný vzpomínkou na tanečnici a choreografku Pinu Bausch. V červenci 2019 uběhne deset let od její smrti. Festival připomene její dílo v komponovaném filmovém večeru, jehož součástí bude i scénický dialog s Daphnisem Kokkinosem, dlouholetým spolupracovníkem Piny Bausch. Moderátorem dialogu bude umělecký šéf souboru Farma v jeskyni – Viliam Dočolomanský. Diváci budou mít možnost zhlédnout filmové zpracování legendární choreografie Café Müller, v níž Pina Bausch tančí v jedné z rolí. Café Müller, dílo, které k divákům stále promlouvá díky nadčasovosti svého tématu: „Café Müller je místo samotného života. Místo, které je ve své prázdnotě plné smutku, tápání, strachu, touhy po pochopení, ale zároveň i naděje v lásku. Pina Bausch dokázala rozumět lidské duši. Té její části, která je společná pro každého z nás bez ohledu na charakter nebo dobu, ve které žijeme.“ (Taneční zóna)

Také doprovodný program festivalu připomene odkaz této významné osobnosti světové choreografie uměleckou videoinstalací s názvem Pina Bausch Foundation: Ensembles, která je k vidění v Centru současného umění DOX od 9. května a potrvá až do 20. Partnerem instalace je Goethe Institut a nadace Pina Bausch Foundation. „Videoinstalace v DOXu českému publiku představí dílo Piny Bausch a jejího souboru Tanztheater Wuppertal,“ komentuje Jana Návratová, umělecká ředitelka Festivalu tanečních filmů. „Pro Pinu Bausch byly videonahrávky podstatnou součástí tvůrčího procesu. Pro nás představují jeden ze způsobů, jak vnímat její uměleckou práci, a zároveň je to možnost nahlédnout za oponu, do kreativního procesu Piny Bausch. Instalace Ensembles je cestou časem, procesem vzniku, vývojem, změnou a obrozením.“ Tvůrci instalace jsou ředitel archivu Nadace Piny Bausch Ismaël Dia a choreografčin dlouholetý spolupracovník Matthias Burkert. Ensembles pojali jako hudebně-vizuální kompozici kladoucí důraz především na tvůrčí proces a na průřez kariérou Piny Bausch, jejíž dílo nepřestává fascinovat laickou i odbornou veřejnost ani deset let po smrti své autorky.

Sekce dokumentů

Sekce dokumentů se v tomto ročníku zaměří na zákulisí nejslavnějšího baletního tělesa světa – balet Pařížské opery. S kamerou diváci proniknou do legendárních tanečních sálů, dílen, kanceláří a šaten. Budou moci sdílet elektrizující atmosféru při tvorbě choreografie a být při tom, když se dostaví pochybnosti a tvůrčí krize. Je to cesta za velkým tajemstvím. Dokument T. M. Rivese Play Serious je sondou do přípravy fascinující choreografie Play, kterou na repertoár první baletní scény světa přinesl choreografický inovátor Alexander Ekman. Hledání silného, neotřelého, vizuálně zcela futuristického tvaru provází prohledávání hlubin lidského chování a kreativity. Po premiéře dokumentu je tu jedinečná příležitost vychutnat si inscenaci Play celé její kráse na plátně kina Světozor pro veřejnost zdarma. V jednom večeru poznáte choreografa, který z orchestřiště opery vytvořil jezero z milionů zelených míčků.

Další z dokumentů, který se zaměří na zákulisí baletu Pařížské opery, sleduje hektickou sezónu nového šéfa baletu Pařížské opery Benjamina Millepieda, choreografa známého filmu Černá labuť a manžela hollywoodské hvězdy Natalie Portman. Film Rest je vzrušující zprávou o situaci umělce v roli vrcholného manažera a o vzniku inscenace v kolosu tradiční umělecké instituce.

Kurátorované filmové bloky

Festival uvede také dva kurátorované tematicky zaměřené bloky filmů. Blok On the Road bude zasvěcen cestám, objevům a neznámým světům. Spojení cestování a tance dalo vzniknout několika neotřelým filmovým zážitkům. Filmovým blokem Urban Dance provede diváky Wahe Akopjan, respektovaný tanečník a choreograf streetových technik. Wahe Akopjan také živě vystoupí se svou taneční skupinou. Nenechte si ujít výběr toho nejlepšího z oblasti tance ve veřejném prostoru.

Festival vyvrcholí vyhlášením vítězů soutěže o Hlavní cenu Festivalu tanečních filmů a o Cenu diváků. Součástí vyhlášení je blok s názvem Tanec a reklama. Tanec, kreativita, marketing – speciální blok zaměřený na taneční reklamy, které jste ještě nikdy neměli možnost vidět společně na jednom plátně. V mezinárodní porotě zasedne: Ján Ševčík – tanečník, choreograf, vedoucí tanečního souboru Slovenského ľudového umeleckého kolektívu, autor několika úspěšných tanečních filmů; Tereza Willoughby – novinářka, autorka týdeníku o kultuře na TV Seznam a Jana Návratová – publicistka, editorka, kulturní manažerka, kurátorka v oblasti tance a pohybového divadla a umělecká ředitelka Festivalu tanečních filmů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat