Bohemian Symphony Orchestra uvede v Praze Orffovu Carminu Buranu

Bohemian Symphony Orchestra Prague uvede 6. dubna ve Smetanově síni pražského Obecního domu jedno z nejpopulárnějších děl hudební historie - Carminu Buranu skladatele Carla Orffa. Více než 140 umělců z Bohemian Symphony Orchestra Prague, Bohemian Choir Prague a mezinárodní sólisty povede šéfdirigent orchestru Martin Šanda. Za pořadatele informovala Kateřina Dědková.
Bohemian Symphony Orchestra Prague (zdroj FB)

„Málokteré klasické dílo se těší takové oblibě napříč generacemi i posluchači různých hudebních žánrů,“ uvedl dirigent Šanda.

Carmina Burana bývá často na programu slavnostních koncertů. Například Janáčkova filharmonie Ostrava ji uvedla v roce 2016 před vyprodaným sálem Domu kultury města Ostravy při novoročním koncertu. Ve stejném roce ji Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK v Obecním domě zařadil na závěr své 81. koncertní sezony.

„Orff je pro mě pole mnohonásobně vyzkoušené a tu skladbu mám upřímně rád – navzdory jejímu občasnému nadužívání,“ poznamenal ke skladbě stálý hostující dirigent České filharmonie Jakub Hrůša.

Kantátu Carmina Burana zkomponoval německý skladatel Orff na motivy stejnojmenného souboru středověkých náboženských, satirických, moralistických, milostných, pijáckých a jiných básní a písní sepsaných kolem roku 1230. Ze středověkého rukopisu, objeveného roku 1803, vybral Orff pouze některé z více než 200 původních textů psaných staroněmecky, latinsky, starofrancouzsky a italsky, které zhudebnil. Carmina Burana byla poprvé uvedena 8. června 1937 v opeře ve Frankfurtu nad Mohanem pod vedením Bertila Wetzelsbergera a v režii Oskara Wälterlina.

Skladba s většinou provádí koncertně, známá jsou ovšem i provedení scénická, například v divadle s baletním souborem, častěji v netradičních prostorách, jako jsou nádvoří a přírodní amfiteátry, se spíše muzikálovými choreografiemi. Hudba Carminy Burany je pro svoji dramatičnost často používána jako hudba filmová, objevila se třeba ve snímku Excalibur režiséra Johna Boormana z roku 1981. Zhudebněnou báseň O Fortuna z tohoto gotického souboru využíval při svých koncertech také „král popu“ Michael Jackson.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat