Brahmsův klavírní kolos s Lukášem Vondráčkem a Pražskými symfoniky

Vondráčkův brilantní Brahms
Klavírista Lukáš Vondráček a Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK provedli v Obecním domě pod taktovkou Tomáše Braunera Klavírní koncert č. 1 d moll op. 15 Johannese Brahmse a Symfonii č. 5 Bohuslava Martinů.
Hlavní hvězdou večera byl Lukáš Vondráček a jeho fenomenální interpretace Brahmse. První věta (Maestoso) byla skutečně velkolepá. Tento více než dvacetiminutový kolos držel skvěle formu a posluchače (mě minimálně) držel celou dobu v pozornosti. Historickou závažnost této skladby dokazuje fakt, že ovlivnila další generace skladatelů, jmenujme za všechny například Fantazii a fugu d moll, op. 135b Maxe Regera. Technicky náročná, a přesto neokázalá kompozice je posluchačsky vděčná už od prvního provedení roku 1859 – a právem. Vondráček skloubil znamenitý technický nadhled s krásnou agogickou prací, která nejvíce vynikla v druhé větě (Adagio). Jako opravdový mistr pracoval se subito přechody z forte do křehkého piana, vytahováním důležitých hlasů a frází nebo při práci s paletou zvukové barvy. Odvážné tempo s fenomenální technickou jistotou ve třetí větě (Rondo) bylo působivým zakončením tohoto náročného a krásného Brahmsova koncertu. Celkově jsem velmi oceňoval již zmíněnou práci s agogikou, která byla patrná nejen v sólových klavírních částech, ale i spolu se samotným orchestrem, což je obvykle pro souhru opravdový oříšek. Po důstojném potlesku Vondráček přidal ještě Chopinovo Nocturno. Jediným rušivým elementem bylo několik jedinců v obecenstvu, kteří nepochopili, že není dobrý nápad se jít léčit s onemocněním dolních cest dýchacích na koncert do Obecního domu.

Martinů v zaníceném provedení
Pátá symfonie Bohuslava Martinů z roku 1946 byla dedikována České filharmonii. Tomáš Brauner dovedl orchestr k zanícenému výkonu. Polyrytmy a tempové změny byly v jejich podání přesvědčivě vypointovány včetně finální gradace třetí věty. Občas se vyskytly malé intonační nepřesnosti v žestích nebo nepřesné nástupy jednotlivých sekcí. S ohledem k obtížnosti kompozice však šlo o zdařilý a muzikantsky přesvědčivý výkon, který je v každém ohledu příjemnější než bezchybné, leč suchopárně akademické provedení.
Výkon, který podali Pražští symfonikové v čele s jejich šéfdirigentem Tomášem Braunerem a spolu s virtuosem Lukášem Vondráčkem byl nezapomenutelný. Jsem rád, že FOK organizuje i červnové provedení „Brahms II“, kde uslyšíme Brahmsův druhý klavírní koncert opět s Lukášem Vondráčkem.

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK: Lukáš Vondráček & Brahms I.
27. února 2025, 19:30 hodin
Obecní dům, Smetanova síň
Program
Johannes Brahms: Klavírní koncert č. 1 d moll op. 15
Bohuslav Martinů: Symfonie č. 5
Účinkující
Lukáš Vondráček – klavír
Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK
Tomáš Brauner – dirigent
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]