Britský dirigent Jan Latham-Koenig byl obviněn ze sexuálního zneužívání

Britský dirigent Jan Latham-Koenig byl ve středu 10. ledna 2023 zatčen na nádraží Victoria v Londýně. Na základě vyšetřování detektivů ze specializovaného kriminálního oddělení Metropolitní policie je obviněn ze sexuálního zneužívání dětí.
Jan Latham-Koenig (zdroj Newham Recorder)
Jan Latham-Koenig (zdroj Newham Recorder)

Jan Latham-Koenig je obviněn „z přípravy nebo umožnění sexuálního trestného činu a sexuální komunikace s dítětem a sexuální komunikace s dítětem, která nezahrnuje penetraci,“ tohoto jednání se měl dopustit přes několik chatovacích aplikací. Z obvinění vyplývá, že nejméně jedna z objetí byla mladší 16 let.

Sedmdesátiletý Latham-Koenig má za sebou bohatou mezinárodní kariéru. V roce 2020 mu bylo uděleno vyznamenání OBE za zásluhy o hudbu a kulturní vztahy mezi Spojeným královstvím a Ruskem. Spolupracoval například s Královským filharmonickým orchestrem, Londýnskou filharmonií, Symfonickým orchestrem BBC, Filharmonický orchestr Francouzského rozhlasu, Mozarteumorchester Salzburg, Wiener Symphoniker, Tonhalle Zurich či Japonskou filharmonií. V loňském roce byl jmenován uměleckým ředitelem Pucciniho festivalu v Torre del Lago a v roce 2022 hudebním ředitelem Teatro Colon v Buenos Aires. To s ním vypovědělo smlouvu poté, co se vedení divadla o obviněních dozvědělo.

Ve Státní opeře Praha dirigoval Jan Latham-Koenig krátce po jejím osamostatnění představení Tosky (16. dubna 1992) a v následující sezoně 1992/93 se sem vrátil na dvě představení Tosky a La traviaty. Dále jej české publikum může znát z Tristana a Isoldy (2009/2010, Státní opera Praha), Trubadúra (2010/2011), Slavíka (2015/2016, Národní divadlo), Jolanty (2015/2016, Národní divadlo) a Orfea a Euridiky (2012/2013, Národní divadlo).

Přesnější znění obvinění zatím nebylo zveřejněno. Dle poslední aktualizace byl soudem propuštěn na podmíněnou kauci a soudkyně Maria Karaiskos odročila případ na 9. února 2024.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


4 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments