Brno dorovná institucím chybějící prostředky od státu v hodnotě 20,9 mil. korun
O kompenzaci požádaly také další kulturní instituce. Městské divadlo Brno o čtyři miliony, Centrum experimentálního divadla o 2,3 miliony, Divadlo Radost o 950.000 korun a Filharmonie Brno o 741.000 korun. “Uvědomujeme si jejich význam a vysokou úroveň. Vzhledem k inflačnímu nárůstu mají organizace minimum rezerv a výpadek těchto příjmů je pro ně citelný. Navíc umělecký provoz vyžaduje dlouhodobé plánování,” uvedla primátorka Markéta Vaňková. Peníze se město rozhodlo poskytnout také proto, aby organizace neřešily výpadek například skokovým navýšením vstupného.
Vedení Národního divadla Brno se o výpadku peněz podle ředitele Martina Glasera dozvědělo začátkem jara. “To je sezona již rozběhlá a nedá se s tím nic dělat, takže mám z dorovnání velkou radost,” řekl. Zcela bez starostí ale divadlo není. “Nyní nám v rozpočtu schází ještě osm milionů, čtyři jsou způsobené nárůstem cen energií a čtyři souvisí s platy. Věřím, že se podaří vyjednat dorovnání i těchto potřeb,” doplnil.
Radní města rovněž schválili více peněz na festivaly Janáček Brno a Divadelní svět Brno, které pořádá NdB. Dle návrhu má Janáček Brno získat v sudých letech o pět milionů korun více, v lichých pak přes 1,25 milionu. Příspěvek pro Divadelní svět Brno by mohl vzrůst o 2,5 milionu korun ročně. “Peněžní podpora festivalů v posledních letech nerostla, přestože náklady na jejich konání bobtnaly. Aby zůstala zachována maximální kvalita obou akcí, vyjadřuje vedení města vůli příspěvky do budoucna navýšit,” sdělila Vaňková. Zastupitelé o tom rozhodnou v prosinci při schvalování rozpočtu na rok 2025.
Janáček Brno se koná každý sudý rok, po navýšení by se podpora města dostala na 28,4 milionu korun za jeden ročník. Divadelní svět Brno by po navýšení město sponzorovalo deseti miliony korun. “Díky tomu budeme moct program připravovat i na další ročníky v takové kvalitě a rozsahu, jaký diváci očekávají,” poznamenal Glaser.
V roce 2023 bylo v Programu státní podpory profesionálních divadel, symfonických orchestrů a pěveckých sborů podle webu ministerstva kultury k dispozici celkem 400 milionů korun. Z toho pro divadla bylo určeno 320 milionů. Pro letošní rok částka v programu klesla o čtvrtinu na 300 milionů. Pro divadla bylo určeno 240 milionů.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]