Brno: výročí Janáčka připomene turistická trasa a e-kniha

Výročí narození skladatele Leoše Janáčka, které připadá na 3. července, připomene v Brně nová turistická trasa a multimediální kniha. Další akce jsou rozvrženy do celého roku a jejich přehled najdou zájemci ve zvláštní sekci turistického webu GotoBrno.cz. Vrcholem letošních připomínek sto šedesátého výročí skladatelova narození bude listopadový festival Janáček Brno.

Janáček je rodák z Hukvald a zemřel v roce 1928 v Ostravě, většinu života však strávil v Brně. Na jih Moravy přišel jako chlapec do augustiniánské klášterní školy, po studiích v Praze a zahraničí se znovu vrátil. Založil a vedl varhanickou školu, dnešní Konzervatoř Brno, působil jako dirigent, skladatel, publicista a hybatel kulturního dění.K Janáčkově poctě vznikla multimediální kniha, kterou si lidé v červenci zdarma stáhnou ve virtuálních obchodech s mobilními aplikacemi, případně ji najdou na webu GotoBrno.cz. Je sestavená jako procházka místy, na kterých Janáček pobýval a působil. Každé místo ilustruje související hudební ukázka. Publikace logicky začíná u augustiniánského opatství, bez kterého by se Janáčkův život nejspíš odvíjel jinak, uvedl Jiří Zahrádka, spoluautor knihy a znalec skladatelova díla z Moravského zemského muzea.

Turistické informační centrum připravilo i speciální janáčkovskou trasu. „Vyškolili jsme také průvodce,” uvedla ředitelka centra Petra Kačírková. Po Janáčkových stopách se zájemci mohou vydat také v den jeho narozenin, a to v patnáct hodin od Domu pánů z Kunštátu. Vstupenku za padesát korun lze zakoupit v pokladně Labyrintu na Zelném trhu.

Hodinový stroj na náměstí Svobody bude 3. července vydávat unikátní edici janáčkovských skleněnek se skladatelovým podpisem a daty jeho narození a úmrtí. Už ve čtvrtek 26. června odpoledne bude Brnem projíždět tramvaj, v níž lze Janáčkovi připít na zdraví a sledovat program připravený operním souborem Národního divadla Brno.

Nejvýznamnější připomínkou Janáčkova výročí však bude listopadové festivalové bienále. Zúčastní se ho například americký Kronos Quartet, Chorvatské národní divadlo Záhřeb, Opera Štýrský Hradec a řada českých a moravských umělců. Den před festivalem začne v Brně také Mezinárodní konference Opera Europa.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]