Broumovský festival přichází s prvomájovou předehrou s Matthiasem Kirschnereitem

Ve středu 1. května 2024 zazní první z koncertů 19. ročníku festivalu Za poklady Broumovska. Během festivalové předehry, která začne v 18:00 hodin v Opatských sálech broumovského kláštera, se představí rezidenční umělec festivalu, německý klavírista Matthias Kirschnereit. Hlavní program festivalu, který potrvá až do konce srpna, láká posluchače na koncert s hudbou amerického kultovního snímku The Blues Brothers, vystoupení klavíristů Ivo Kahánka a Miroslava Sekery, recitál Malý princ s Janem Cinou, koncerty Filharmonie Hradec Králové a Jihočeské komorní filharmonie se sólistkou Zuzanou Rzounkovou a mnoho dalšího. Rezidenční skladatelkou festivalu je Sylvie Bodorová, festival tak představí v rámci léta průřez její tvorbou.
Matthias Kirschnereit (foto Maike Helbig)
Matthias Kirschnereit (foto Maike Helbig)

Kombinaci česko-německého repertoáru představí 1. května v broumovském klášteře v předehře festivalu Za poklady Broumovska německý klavírista Matthias Kirschnereit. Posluchačsky vděčné Beethovenovy klavírní opusy zkombinoval na žádost festivalu s drobničkami domácí provenience – vybranými částmi z klavírních cyklů skladatelů, kteří letos slaví výročí. Matthias Kirschnereit přijal roli rezidenčního umělce 19. ročníku festivalu a kromě komorního zahájení se představí i na koncertě v kostele sv. Jakuba většího v Ruprechticích, kde v sobotu 24. srpna od 18:00 hodin doprovodí vybraného laureáta soutěže Broumovská klávesa.

„Je mi velkým potěšením, že mohu letošní ročník festivalu Za poklady Broumovska zahájit sólovým recitálem. Opravdu se těším na provedení děl Ludwiga van Beethovena, Bedřicha Smetany a Leoše Janáčka. Společně tak oslavíme Rok české hudby 2024! Brzy na viděnou!” uvedl Matthias Kirschnereit.

Program předehry:
Ludwig van Beethoven: Polonéza C dur op. 89 Bedřich Smetana: Šest charakteristických skladeb – Touha Ludwig van Beethoven: Sonáta d moll op. 31 č. 2 „Bouře“ Leoš Janáček: Dobrou noc! Z cyklu Po zarostlém chodníčku Ludwig van Beethoven: Sonata quasi una Fantasia cis moll op. 27/2 „Měsíční svit“

Vstupné na předehru je 290 Kč, v ceně je také číše vína a setkání s interpretem. Vstupenky je možné zakoupit online na www.zapoklady.cz nebo osobně na pokladně prohlídkového okruhu broumovského kláštera.


O čtrnáct dní později, v sobotu 15. června 2024, bude festival pokračovat v broumovském sále Dřevník koncertem „The Blues Brothers“, na kterém zazní skladby z kultovního amerického hudebního komediálního filmu. Za doprovodu The Loop Jazz Orchestra se představí sólisté sboru The Jeremy Winston Chorale, které už festivalové publikum zná z úspěšného loňského koncertu v Božanově.

O slavnostní zahájení hlavního programu 19. ročníku festivalu se v sobotu 29. června 2024 od 18:00 hodin v broumovském klášterním kostele sv. Vojtěcha postará Filharmonie Hradec Králové a dirigent Jan Miłosz Zarzycki. Duchovní otevření koncertu v podobě Sukovy Meditace na staročeský chorál vystřídá slavnostní dílo pro orchestr Carmina lucemburgiana rezidenční skladatelky festivalu Sylvie Bodorové. Letošní 19. ročník představí komplexně dílo této nejvýznamnější domácí soudobé skladatelky hrané především v zahraničí. Slavnostní zahájení festivalu pak uzavře vitální Česká suita Antonína Dvořáka plná odkazů na bohatou českou melodičnost, plně charakterizující tvorbu svého autora.

„V Roce české hudby bude mít 19. ročník festivalu Za poklady Broumovska ambici ukázat domácí hudbu v kontextu historie a současnosti a vyzdvihne fakt, že česká hudba je významný vývozní artikl a je zároveň bodem zájmu mnoha zahraničních umělců. To akcentuje dramaturgie ve spolupráci se zahraničními interprety, kteří do svých programů zařadí na doporučení festivalu díla českých skladatelů (finská flétnistka Päivi Väisänen a klavírista Jari Tyni, polské dechové kvinteto Cracow Golden Quintet, hornisté Luca Benucci (Itálie), Ricardo Matosinhos (Portugalsko), nebo polský dirigent Jan Miłosz Zarzycki s Filharmonií Hradec Králové,“ říká umělecká ředitelka festivalu Tereza Kramplová.

Během letních koncertů se festivalovému publiku představí také čeští interpreti: Czech Accordion Trio, klavíristé Ivo Kahánek, Miroslav Sekera a Marek Kozák, sopranistka Simona Houda Šaturová, hornisté Zuzana Rzounková a Jan Vobořil, varhanice Daniela Hřebíčková nebo Jihočeská komorní filharmonie pod vedením Vojtěcha Spurného, která 19. ročník festivalu uzavře v sobotu 31. srpna 2024 v klášterním kostele sv. Vojtěcha. Na většinu koncertů bude vstupné dobrovolné, jehož výtěžkem festival podpoří opravu broumovských kostelů.

„Novinkou festivalu budou prohlídky s průvodcem běžně nepřístupných kostelů broumovské skupiny, které chystáme po vybraných festivalových koncertech. Plánujeme spojit prohlídku s koncertem jako ucelený zážitek,“ říká umělecká ředitelka festivalu Tereza Kramplová.

Festival Za poklady Broumovska se již několik let snaží podporovat domácí soudobou tvorbu, spolupracuje s významnými českými skladateli (Tomáš Ille, Kryštof Marek, Jan Kučera). Všichni jmenovaní vytvořili během posledních tří let na objednávku festivalu inspirativní premiéry – díla úzce spjata s Broumovskem, jeho geniem loci, krajinou, architekturou a kulturním dědictvím. Velmi často využijí v premiérách i duchovní tématiku. Nejinak tomu bude i v roce 2024, kdy rezidenturu přijala významná česká skladatelka Sylvie Bodorová.

Magický zážitek nabídne festival v podobě doprovodného programu: divadelně-hudebního recitálu „Malý princ“. Herec Jan Cina se v něm – obklopen zvukem smyčcového kvarteta a piana – na celý večer promění v Malého prince a zazpívá společně s Vendulou Příhodovou (v alternaci s Kateřinou Bohatovou) původní písně hudebního skladatele a textaře Kryštofa Marka. Umělci improvizačně propojí hudbu mluveným slovem, a to nejen z nejznámějšího pohádkového příběhu Antoina de Saint-Exupéryho. Recitál se bude konat v pátek 26. července v zahradě broumovského kláštera.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments