Čajkovského Louskáček přitančí do Plzně

Diváci Divadla J. K. Tyla se 19. listopadu 2022 dočkají premiéry nového nastudování slavného a divácky velmi oblíbeného klasického baletu Louskáček, který vstoupí na jeviště Velkého divadla v choreografii a režii šéfa plzeňského souboru Jiřího Pokorného.
Petr Iljič Čajkovskij: Louskáček – Divadlo J. K. Tyla (foto Martina Root)
Petr Iljič Čajkovskij: Louskáček – Divadlo J. K. Tyla (foto Martina Root)

V hlavní roli Klárky se v alternacích představí Afroditi Vasilakopoulou a Victoria Svetlana Roemer, Louskáčkem se stane Justin Rimke, Karel Audy nebo nováček souboru Angelos Antoniou. Baletní soubor Divadla J. K. Tyla se tak bude moci pochlubit repertoárem obsahujícím všechny tři Čajkovského balety – Labutí jezero, Šípková Růženka i vánočně laděný Louskáček.

Jeden z nejoblíbenějších klasických baletů měl světovou premiéru před 130 lety – 6. prosince 1892 v Mariinském divadle, a od té doby prošel mnohými změnami. Libreto vychází z povídky Ernesta Theodora Amadea Hoffmana Louskáček a myší král a vypráví o kouzlu štědrovečerní noci, kdy dívenka Klárka společně s Louskáčkem přemůžou zlé myši a putují do pohádkové země. Z klasického příběhu vychází i autor nového plzeňského nastudování Jiří Pokorný, který upravil známé libreto a vytvořil vlastní verzi tohoto baletního evergreenu.

Petr Iljič Čajkovskij: Louskáček – Divadlo J. K. Tyla (foto Martina Root)
Petr Iljič Čajkovskij: Louskáček – Divadlo J. K. Tyla (foto Martina Root)

„Od původní dějové linie se příliš nevzdalujeme a respektujeme i Čajkovského hudbu. Chtěli jsme se ale více přiblížit plzeňským reáliím a magickému světu divadla. Naše hlavní hrdinka Klárka, milující tanec a divadlo, svede společně s Louskáčkem boj s Myším králem, projde královstvím Sněhové víly a dorazí do imaginárního světa splněných přání, kde se stane vytouženou tanečnicí,“ nastiňuje své pojetí Jiří Pokorný, jenž ve své choreografii dostojí mistrovství klasického baletu. Klárku při jejím dobrodružství doprovodí Drosselmeyer v podání Vojtěcha Jansy a Sněhová víla, kterou v alternacích tančí Sara Aurora Antikainen, Mami Mołoniewicz či Afroditi Vasilakopoulou, Myším králem bude Karel Audy, Gaëtan Pires nebo Richard Ševčík. V dalších rolích se objeví celý soubor baletu DJKT doplněný o stážisty a děti z Baletní školy DJKT a členy Kajetána – dětského operního sboru DJKT.

Pohádkovou atmosféru vykouzlí nejen vánoční příběh o splněném přání a nezaměnitelná Čajkovského hudba, ale také scéna a na 150 kostýmů Dany Haklové: „Ke každé práci přistupuji s velkou pokorou a k baletu obzvlášť, neboť klade na výtvarníka vysoké nároky. Natož pak titul, který každý zná a očekává, že uvidí to ‚své‘. S Jirkou Pokorným pracuji na třetí inscenaci a jak ho znám, nerad chodí ‚vyšlapanými‘ cestičkami a snaží se najít něco nového a překvapivého. Nebojí se riskovat a svými nápady a nadšením pro věc umí nadchnout i své spolutvůrce. Já nejsem výjimkou. A tak náš Louskáček bude i po výtvarné stránce něčím trochu jiným a já věřím, že se bude líbit a vykouzlí úsměv na tváři malým i velkým divákům.“

Naposledy byl Louskáček v Plzni inscenován v roce 2004 v choreografii Jiřího Kyseláka a na repertoáru se udržel celých osm sezón.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments