Call Alice: Tereza a Francesca

Tereza Ondrová patří k našim nejvýraznějším osobnostem současného tance. V poslední době se mimo jiné věnuje i nekonvenčním formám tanečních inscenací a mezi ty lze zařadit i hybridní duet Call Alice, který vznikl ze spolupráce s italskou tanečnicí Francescou Foscarini a osciluje mezi intimní výpovědí a dokumentem o pocitech dvou sobě si podobných žen-tanečnic.

Tereza Ondrová, Call Alice (foto Vojtěch Brtnický)

Impuls ke vzniku Call Alice byl dílem náhody, která před pěti lety zavedla Terezu do rodného města italské tanečnice. Následně jeho realizaci zásadně ovlivnila pandemie koronaviru, díky níž vykrystalizovala podoba ve formě hybridního duetu, ve které je na českém jevišti Tereza Ondrová sama, a přece je její tanec zásadně ovlivněn Francescou. Nevídaný formát přináší na scénu současného tance další osobní výpověď tanečnice, respektive tanečnic, které reflektují své pocity během pandemie, ale zároveň otevírají i témata, která nemají daleko k intimnímu vyznání ženské duše.

Slova jsou zásadní součástí konceptu tohoto představení. Francescu poznáváme jen skrze její hlas a slova, ať už ta, kterými ji představuje Tereza, nebo skrze její hlas z  hlasových zpráv, které si navzájem vyměňují. Jejich fyzickou podobnost nelze posoudit, ale jejich duševní souznění lze vnímat velmi dobře. Jméno, hlas, tělo, přítomnost. Tereza tančí a zároveň svůj tanec popisuje. Francesca klade otázky, ale odpovědi neočekává/nevyžaduje, jen ventiluje své pocity, tolik podobné tomu, co cítí většina žen tanečnic tohoto věku. Má tanec ještě vůbec smysl? Není čas skončit s tancem? Jak pochopit odchod člověka, který byl součástí vašeho života? Mám odejít, anebo raději umřít?

Tereza Ondrová, Call Alice (foto Vojtěch Brtnický)

Nakolik se Tereza identifikuje s pocity Francescy a naopak, zůstává nezodpovězeno. Nicméně jejich vzájemnost jim umožnila skrze tu druhou otevřít svou duši a ventilovat myšlenky, které by je jinak asi nenapadlo říci nahlas.  Jaké jsou tajné myšlenky ženy, jejíž kariéra kulminuje ve světě, kde není nic jistého a kde ji možná zase nic než tanec a samota nečeká?

Poetika a jemnost tohoto intimního díla je něčím, co zásadně ovlivňuje celkový dojem. Klid obou zralých tanečních osobností, atmosférická hudba, a především tanec Terezy Ondrové, který svou něžností a vyzrálou delikátností přímo fascinuje.

Tereza Ondrová, Call Alice (foto Vojtěch Brtnický)

Call Alice
Autor: Tereza Ondrová
Performeři: Tereza Ondrová, Francesca Foscarini
Dramaturgický poradce: Monica Gillette
Režijní spolupráce: Petra Tejnorová
Světelný design: Katarina Morávek Ďuricová
Zvukový design: Jan Čtvrtník
Překlad: Marta Ljubková
Producent: Daniela Řeháková / Temporary Collective
Premiéra: 22. 6. 2021, psáno z reprízy 8. listopadu 2021.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments