Capella da Camera Praga završí cyklus Zelenkových triových sonát

Cyklus Stará hudba Pražských symfoniků nabídne koncert Triových sonát Jana Dismase Zelenky. Půjde o završení cyklu celkem šesti triových sonát tohoto barokního skladatele v hudebním nastudování věhlasného fagotisty Sergia Azzoliniho. Společně s ním vystoupí hobojisté Giovanni de Angeli a Georg Fritz za doprovodu Capelly da Camera Praga. První tři sonáty zazněly v září loňského roku ve stejném obsazení.
Capella da Camera Praga (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)
Capella da Camera Praga (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)

Fagotista a laureát Pražského jara Sergio Azzolini nastudoval triové sonáty českého barokního velikána Jana Dismase Zelenky, jejichž kompletní cyklus zařadil Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK do svého komorního cyklu Stará hudba. První polovinu z nich uvedl Azzolini již v září loňského roku společně s hvězdnými hobojisty Giovannim de Angeli a Georgem Fritzem a souborem Capella da Camera Praga pod uměleckým vedením kontrabasisty Lukáše Vernera. V tomto obsazení vystoupí i nyní.

Tři sonáty Zelenkova cyklu – č. 3 B dur, č. 5 F dur a č. 6 c moll, které zazní na koncertě, jsou ukázkou skladatelovy mistrovské melodické vynalézavosti spolu s harmonickým bohatstvím a rozhodně patří k nejvýznamnějším komorním dílům své doby.

Zelenkův repertoár doplní Sonáta G dur pro housle a basso continuo Johanna Sebastiana Bacha, která upoutá pozornost nezvykle exponovaným propracovaným partem bassa continua.

Capella da Camera Praga (foto Petr Dyrc)
Capella da Camera Praga (foto Petr Dyrc)

„Z původních šesti suit jsme v září zahráli tři a nyní nás čekají zbylé tři. Jsou to velmi náročná a virtuózní díla. Zelenka měl ve své době k dispozici úžasné muzikanty, Drážďanský orchestr byl tenkrát nejlepším orchestrem v Evropě, naprostá špička. Obsazení prvních tří sonát je psáno pro dva hoboje, fagot a continuo, ale už od čtvrté sonáty je jednoznačně psáno, že je pro čtyři nástroje. Postupně přechází do concerta grossa, používá různé taneční rytmy a jsou tam viditelné italské vlivy,“ říká k Zelenkovu dílu umělecký vedoucí Capelly da Camera Praga Lukáš Verner.

Koncert se uskuteční 28. února 2023 v 19:30 hodin v Kostele sv. Šimona a Judy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments