Carmen z Olomouce na Šternberku

Ve čtvrtek 23.června se v areálu Státního hradu ve Šternberku konalo „open air“ představení opery George Bizeta Carmen v provedení Moravského divadla Olomouc. Hanácká metropole s okolím tak byla již několik týdnů předem zaplavena plakáty a billboardy, upozorňující na tuto ojedinělou akci. Faktem je, že operní představení pod širým nebem nemá v tomto regionu žádnou tradici. Pokud mě paměť neklame, byl to první počin tohoto druhu za dlouhou řadu uplynulých let.


Představení bylo beznadějně vyprodáno a samozřejmě spojeno s velkými očekáváními. Co se ale nedalo dopředu naplánovat ani stoprocentně zajistit, bylo počasí. Téměř na minutu přesně se začátkem předehry začalo hustě pršet a tento déšť různé intenzity skončil prakticky okamžitě po posledních tónech Carmen. Ani tato nepřízeň počasí ale diváky neodradila a tak většina z nich vydržela až do konce a všechny účinkující odměnila srdečným potleskem. Všichni na jevišti to opětovali stejným dílem a všem promočeným, ale aspoň na pohled spokojeným divákům také zatleskali a poděkovali jim za výdrž.


Výsledek počinu tohoto typu mě utvrdil v přesvědčení, že takovéto komerčně zaměřené akce jsou vhodné spíše pro diváka příležitostného. Byla jsem třeba poměrně překvapena tím, že se zpívalo na mikroporty. Takto zkreslený zážitek se běžnému opernímu představení v kamenném divadle prakticky vůbec nepodobá. Navíc pravděpodobně díky nezkušenosti místních zvukařů s takovýmto technicky náročným projektem docházelo k opakovaným výpadkům některých mikroportů. Hlavně zkraje představení měl také dirigent Petr Šumník doslova plné ruce práce, než sbor sesynchronizoval s orchestrem. Ale předpokládám, že to byly „dětské nemoci“. Proto hodnotit takto provedené operní představení snad ani nelze. Co jsem si ale nemohla nevšimnout bylo to, že Carmen v podání Barbory Poláškové po roce od olomoucké premiéry herecky velice vyspěla a že příjemného partnera našla v Petru Martínkovi. Musím zmínit i Michaelu v podání Ley Vítkové, která jako jediná sólistka zpívala i za deště na nekrytém prostoru. A zpívala krásně.


Poděkování a uznání tedy patří všem statečným účinkujícím, kteří divákům připravili i přes nepřízeň počasí zajímavý zážitek. Nezbývá než doufat, že další avizované „open air“ představení souboru opery a operety olomouckého Moravského divadla, kterým má být po prázdninách Smetanova Prodaná nevěsta, již neproprší.

Georges Bizet:
Carmen
Dirigent: Petr Šumník
Režie: Michal Tarant
Scéna: Jaroslav Milfajt
Kostýmy: Klára Vágnerová
Sbormistr: Lubomíra Hellová
Choreografie: Robert Balogh
Pohybová spolupráce – šermy: Karel Basák
Orchestr a sbor Moravského divadla Olomouc
23.června 2011 Státní hrad Šternberk

Carmen – Barbora Polášková
Don José – Petr Martínek
Escamillo – Vladislav Zápražný
Dancairo – Antonín Valenta
Remendalo – Milan Vlček
Zuniga – Jiří Přibyl
Morales – Martin Štolba
Micaela: Lea Vítková
Frasquita – Barbara Sabella
Mercedes – Zdeňka Mollíková

www.moravskedivadlo.cz


Mohlo by vás zajímat


11
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
11 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Anonymous

NMejsou to dětské nemoci, takové obtíže s produkcemi pod širým nebem se v našich končinách notoricky opakují, ať je provozuje divadlo či agentura a existuje jen jediný recept. jak se takových zážitků s nepřirozeným zvukem, nesouladem orchestru se zpěváky, přehlušováním apod., zbavit: nechodit na taková představení.
A to ani v zahraničí, kde to mají sice technicky zvládnuto lépe, ale jakéhosi cirkusového nátěru se ani tam zbavit nedokáží.

Anonymous

Porty a příšerné ozvučení bohužel ještě zviditelnily hudební chyby. Je to velmi ošemetné, zvláště jsem se bála o pana Martínka, není to úplně jeho obor. Nejhorší složkou byl sbor, tešila jsem se na hnoho známých melodií, které ale vlastně vůbec nevyzněly. Musím se vypravit do Olomouce, abych to mohla zhodnotit v adekvátně vyrovnaném akustickém prostoru. Celá akce mě i díky špatnému ozvučení a počasí velmi zklamala…
Katka

Anonymous

Katko,

nechci Vás odrazovat, ale adekvátně vyrovnaný akustický prostor nenajdete ani ve Velkém divadle.

Anonymous

Já mám naopak pocit, že podobné akce, když jsou dobře zvládnuté, mohou být pro člověka, který na operu běžně nechodí docela dobrý zážitek. Nemám vůbec nic proti. Taková Carmen v Saint Margaretten v přírodním lomu, byla pro mě skvělým zážitkem jakožto pro účinkující a i diváci byli nadšeni. Mikroporty jsou v přírodě nutnost, takže nechápu ty udivené kometáře. Na operu open air se nechodí pro dokonalý zvukový zážitek, ale pro neopakovatelnou atmosféru, kterou přírodní jeviště má. E.

Anonymous

Ano, byla přece řeč o tuzemských open-air provedeních.
A souhlas, např. St. Margaretten – tam nemají technické problémy, ale je zase silně cítit ten nepříliš operní, zato silně pouťový, ba až cirkusový nátěr, který na tom všem lepí. Takže souhlas s tím, že jde o akce vhodné spíš pro ty, kdo na operu často nechodí.

Anonymous

Kdyby to bylo jen pro ty,kteří na operu nechodí,těžko by v St.Margaretten bylo beznadějně vyprodáno mnohokrát po sobě.
Je to prostě něco jiného,úžasná atmosféra,nádherná scéna,i na mikroporty se dá zvyknout a ani to jinak nejde.Kdo nechce,ať na tyto akce nechodí,já se moc těším na letošního Dona Giovanniho a Carmen za rok.Je tam uděláno maximum pro diváka,doporučuji spojit s několikadenním výletem v nádherném prostředí Nesiderského jezera.Petr

Anonymous

Souhlasím s předešlými komentáři, že v přírodním divadle nebudu vyžadovat dokonalý zvukový zážitek, kterého se mi dostane v kamenném divadle. Jde tady spíše o tu atmosféru,které se vám naopak nedostane v divadle. Příspěvek autora článku chápu v tom smyslu, že technické zabezpečení bylo tak nedokonalé,že už ani to se nedalo poslouchat. No uvidím,jak dopadne Nabucco na Štiříně,kam se chystám.Mám však velice nepříjemný zážitek t krumlovské točny před dvěma lety na Rusalce.Měl jsem snad nejdražší vstupenky (něco kolem 1200 za kus),přičemž řada za mnou byla vyhrazena fotografům. Představte si,že celé představení doprovází hudbu a zpěv cvakání spouští asi 10 fotografů.Všichni,kteří seděli… Číst vice »

Anonymous

Tak to na Nabucca radši nechoďte, obávám se, že to bude totéž. Ještě to u nás moc neumíme, ale kdyby se to udělalo pořádně, stálo by to za to. Asi to chce čas. Pořadatelé by se měli jezdit inspirovat tam, kde už to umí.

Anonymous

Nesiderské jezero je opravdu pěkné.
Co se týče St- Margarethen, tak do cirkusu je taky většinou vyprodáno a tento areál k němu opravdu nemá daleko – má taky ještě něco z Disneylandu. Takže prosím – někde v zahraničí se jistě dá dobrému uspořádání operního představení pod širým nebem přiučit – ale proboha jen ne v St. Margarethen!! Já myslím, že u nás máme dost vlastního nevkusu.

Anonymous

S předchozím lze jen velmi a velmi souhlasit. Na západ od našich hranic se děje mnoho operních festivalů pod širým nebem (loni tu byl myslím seriál). St. Margarethen, ale určitě není festivalem, ze kterého by si naši pořadatelé měly brát poučení. Když už open-air, tak je lépe zavítat k Bodamskému jezeru nebo do Savonliny.

Anonymous

Tohle cvakání spouští po celé představení jsem si přetrpěla v olomouckém divadle, když nade mnou v lóži celé představení nějaký člověk fotil.
A pokud jde o openairy, tak dnes jsme měli mít "promenádní operní koncert" téhož divadla v parku v Olomouci, leč byl pro "nepřízeň počasí" zrušen, aniž se to někdo obtěžoval vůbec pořádně zveřejnit např. na facebook. jenom vyvěsili k pavilonu, který měl účinkující zastřešit, ale to asi nestačilo, nějaký papír, že se to ruší. díky za zkaženou neděli:-(