Čas ubíhá jinak než ve skutečnosti aneb Třicet hodin tance

Po třicet hodin budou od čtvrtečního odpoledne tančit na piazzettě u Národního divadla dvě tanečnice, Češka Miřenka Čechová a Němka Sabine Seume. Představení Momentum inspirované japonským tanečním uměním butó chce nabídnout zamyšlení nad každodenní uspěchaností života. Piazzetta se na čtvrteční večer a celý páteční den promění v zabydlený pokoj s neviditelnými stěnami, v němž čas ubíhá jinak než ve skutečnosti.

Nová scéna Národního divadla (foto archiv)

Protagonistky chtějí sobě i divákům ukázat, co všechno by člověk stačil prožít, kdyby dokázal překonat ubíhající čas. Před zraky procházejících návštěvníků zakusí maraton všednodenních intimních momentů, stejně jako extrémních okamžiků únavy a vyčerpání.

Kolemjdoucí se budou moci zapojit, zpomalit svou každodenní uspěchanost, naladit se na stejný rytmus nebo jen pozorovat a nechat plynout čas i pomalu se odvíjející příběh.

Miřenka Čechová je jednou z nejvýraznějších představitelek tanečního a fyzického divadla. Působí v Čechách i v zahraničí.

Miřenka Čechová (foto archiv Miřenky Čechové)

Po absolutoriu klasického baletu na Taneční Konzervatoři v Praze vystudovala alternativní divadlo na DAMU a nonverbální divadlo na HAMU. Účinkovala ve více než osmnácti celovečerních inscenacích, často oceněných v zahraničí. Jako režisérka a choreografka vytvořila desítku celovečerních inscenací. Je spoluzakladatelkou divadelních skupin Spitfire Company a Tantehorse a mezinárodního festivalu Nultý bod.

Německá performerka, choreografka a pedagožka Sabine Seume studovala pod vedením choroegrafky Piny Bausch.

Sabine Seume (zdroj sabine-seume.de)

Šest let strávila v Japonsku studiem japonského tance butó. Po návratu do Německa založila skupinu Sabine Seume Company, v níž se oba dva vlivy prolínají. Seume propojuje moderní evropskou estetiku s východním uměním a svá tanečně divadelní představení tvoří ve spolupráci s experimentálními umělci různých žánrů. Nejčastěji přesahují k hudebnímu a vizuálnímu umění.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat