Cecilia Bartoli ještě letos znovu v Praze

Dosavadní pražská vystoupení fenomenální koloraturní mezzosopranistky Cecilie Bartoli patří k tomu absolutně nejlepšímu, co metropole v posledních letech svého hudebního života zažila. Tím spíš nejen fanoušky dokonalého zpěvu potěší zpráva, že tato charismatická rodačka z Říma (*4. června 1966) a už od konce minulého století jedna z nejpopulárnějších, nejuznávanějších a také nejžádanějších současných operních hvězd Prahu ještě letos navštíví znovu. Projekt Cecilia Bartoli – Un viaggio barocco a Praga je ohlášen na úterý 12.listopadu 2013 do Dvořákovy síně Rudolfina.Už jen samotný výčet hudebních snímků Cecilie Bartoli, které pocházejí z její dílny, a také ocenění, která získaly, v dnešní době prakticky nemá obdoby: s osmi miliony prodaných nosičů, sto týdny na žebříčku nejhranějších nahrávek, s mnoha zlatými deskami, čtyřmi cenami Grammy, devíti cenami Echo a Bambi, se dvěma cenami Classical Brit Award a celou řadou dalších prestižních ocenění se Cecilia Bartoli stala nejprodávanější umělkyní klasické hudby po éře Luciana Pavarottiho. Cecilii Bartoli lze bez nadsázky označit za fenomén naší doby. 

Enormní zájem publika i odborníků o Cecilii Bartoli má vedle jejího výjimečného mistrovství ještě jeden nepřehlédnutelný rozměr: Bartoli se podařilo se zpopularizovat mnoho neznámých a opomíjených skladatelů a jejich dávno zapomenutých děl. A právě její třetí pražská návštěva se uskuteční v rámci její další, nově chystané cesty barokem.Při jejím nejnovějším projektu Cecilii Bartoli doprovodí Kammerorchestr Basel, který s ní proto zavítá i do Prahy. Patří k těm renomovaným souborům, které se o možnost spolupráce s Bartoli na jejích unikátních projektech doslova přetahují: uveďme alespoň Akademie für Alte Musik, Les Arts Florissants, Concentus Musicus Wien, Freiburger Barockorchester, Il Giardino Armonico, Kammerorchester Basel, Les Musiciens du Louvre, Orchestra of the Age of Enlightenment, Orchestra La Scintilla nebo Ensemble Matheus.

Připomeňme ještě, že Cecilia Bartoli byla v Itálii vyznamenána rytířským řádem a na Accademia Nazionale di Santa Cecilia v Římě dostala titul „Accademico effettivo”. Obdržela rovněž francouzský řád Officier de l’Ordre du Mérite a je čestnou členkou Královské akademie hudby v Londýně. Nedávno získala prestižní italskou cenu Bellini d’Oro a také Medalla de Oro al Mérito en las Bellas Artes, tedy jedno z nejvyšších ocenění španělského ministerstva kultury. Je rovněž držitelkou čestného doktorátu Univerzity v Dublinu. V roce 2012 se Cecilia Bartoli stala uměleckou ředitelkou Svatodušního festivalu v Salcburku, v květnu 2012 se tam s obrovským úspěchem představila jako Kleopatra v Händelově opeře Julius Caesar; v květnu 2013 ji čeká jevištní debut v titulní roli Belliniho Normy.Exkluzivní rozhovor, který Cecilia Bartoli před časem poskytla našemu portálu, najdete zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat