Celosvětový stream díla Má vlast se kvůli usnesení vlády přesouvá

S ohledem na usnesení vlády ČR z 21. října 2020 a v zájmu ochrany zdraví Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK přesune stream Smetanovy Mé vlasti, který měl být ve středu 28. 10. 2020 živě vysílán do celého světa díky podpoře Českých center.

FOK (zdroj FB)

Nový termín přenosu bude zveřejněn na webu FOK, webu Českých center a v tiskové zprávě, jakmile bude možné s ohledem na bezpečnost a zdraví zúčastněných stream zrealizovat. Dne 28. října bude na webových stránkách orchestru zpřístupněna nahrávka Mé vlasti ke stažení zdarma.

„Všem příznivcům se omlouváme, budeme zpět, jakmile bude z pohledu zdravotních rizik únosné obnovit práci symfonického orchestru v celé jeho velikosti a zvukové bohatosti. Mezitím pro vás připravujeme nové díly pořadu FOK ON, který jste si už na jaře velmi oblíbili.“

Nyní si můžete poslechnout alespoň videonahrávku Mé vlasti z roku 2008, kde Symfonický orchestr hl. m. Prahy diriguje Tomáš Netopil. „Video spojuje Smetanovu hudbu s českou krajinou. Velké titulky sledují běh řeky od jejích dvou pramenů až po soutok s Labem přesně podle autentických Smetanových zápisků v partituře. Malé titulky patří k jednotlivým fotografiím, které jsou řazeny po toku, ale již volně – Smetana s výjimkou Svatojánských proudů a Vyšehradu neurčil přesně místa, ke kterým se jednotlivé hudební celky vztahují. Nechal na posluchačích, aby si představili, jak se zvuky loveckých rohů rozléhají v hlubokých vltavských hvozdech. Řeka plyne háji a lučinami; na jejích březích kypí ve dne život, svatebčané tancují, zatímco v noci se krajina ztiší a při svitu luny se objevují rusalky. V hladině řeky se odrážejí siluety starých hradů a zřícenin. Svatojánské proudy dnes neexistují, pohltila je Štěchovická přehrada, proto jsou fotografie ponechány černobílé. V básni ještě zazní motiv Vyšehradu jako připomínka historie českého národa. Poté, co se Vltava proplete Prahou, splynou její vody u Mělníka s Labem,“ píše FOK u svého videa.

Bedřich Smetana – Má vlast, nahráno v roce 2008, remastering 2018, © Symfonický orchestr hl. m. Prahy, diriguje Tomáš Netopil, vydáno za podpory hl. m. Prahy.

0 0 vote
Ohodnoťte článek

Mohlo by vás zajímat


0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments