Cenu Gustava Broma dostal pianista Viklický

Pianista a skladatel Emil Viklický je letošním laureátem Ceny Gustava Broma, která je určená mimořádným osobnostem českého jazzu. Převzal ji včera večer na brněnském JazzFestu, následovalo vystoupení amerického tria složeného z varhaníka Larryho Goldingse, kytaristy Petera Bernsteina a bubeníka Billa Stewarta.„Těší mě, že dostávám cenu, která nese Bromovo jméno, a navíc ji dostávám ve městě Leoše Janáčka,“ řekl Viklický.

Cenu pojmenovanou po slavném swingovém kapelníkovi vyhlašuje od roku 1998 Český rozhlas Brno. Laureáty vybírají čeští a slovenští publicisté a hudebníci, letos volili mezi dvacítkou osobností. Za Viklickým se umístili Slovák Matúš Jakabčic, hudební režisér a skladatel Zdeněk Novák, multiinstrumentalista Karel Velebný a muzikant a dramaturg Vilém Spilka, jeden ze zakladatelů JazzFestu.

Viklický loni oslavil šedesáté páté narozeniny. Původně vystudoval matematiku, ale celý život se věnuje jazzu. Spolupracoval také s představiteli jiných žánrů. Má totiž blízko k moravské lidové hudbě, stejně jako k dílu Leoše Janáčka. Je plodným hudebním skladatelem, autorem oper i scénické hudby.

Včerejší koncert amerického tria Goldings – Bernstein – Stewart, jehož členové spolupracují přes dvacet let, patří k vrcholům letošního JazzFestu. Místa k sezení v Divadle Husa na provázku byla vyprodaná, krátce před koncertem už pořadatelé nabízeli jen poslední místa na stání.

V neděli ještě na festivalu zahraje izraelsko-americké trio kytaristy Assafa Kehatiho, o dva dny později se představí kvartet italského houslisty Luky Ciarla. Tečku za letošním JazzFestem pak udělá 25. května v Bobycentru zpěvák Gregory Porter, čerstvý držitel Ceny Grammy.

Foto Stephen Tn Cheung

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky