Cenu Senior Prix dostal i basista Bohuslav Maršík

Cenami Senior Prix za celoživotní mistrovství v uměleckém oboru odměnila dnes v Praze nadace Život umělce pět desítek interpretů. I když většina z nich už tvůrčí dráhu opustila, jejich výkony jsou stále živé na záznamech divadelních inscenací i koncertů. Mezi vyznamenanými byl mimo jiné i dlouholetý basista Opery Národního divadla Bohuslav Maršík. Ocenění převzali například i Jan Kačer, Karel Hábl, Václav Neckář, Eva Pilarová, Pavel Sedláček, Felix Slováček, Jaroslav Wykrent a další. „Řada dalších, kteří po léta těšili posluchače i diváky, po odchodu na odpočinek zůstává v anonymitě. I proto vznikla nadace, která od roku 1993 udělila téměř tisícovku těchto ocenění,“ řekla její výkonná ředitelka Dagmar Hrnčířová.

Ceny Senior Prix jsou pro nadaci Život umělce už 22 let příležitostí poděkovat umělcům za jejich celoživotní práci v divadle, televizi, rozhlase, na koncertních pódiích, v nahrávacích studiích i v cirkusových manéžích. Nadaci zřídilo šest profesních organizací, její činnost směřuje i k podpoře mladých výkonných umělců a různých projektů.

„V roce 2013 činily naše příspěvky včetně Senior Prix šest milionů korun. Částku 1,3 milionu jsme vydali na sociální podporu umělců. Pečujeme o náhrobek Voskovce a Wericha na Olšanském hřbitově a o pietní místo na Vyšehradě. Jsou tam uloženy ostatky Vlasty Fabianové, Ljuby Hermanové, Zdeňka Dítěte, Karla Vlacha, Dagmar Sedláčkové, Drahomíry Tikalové, Zuzany Navarové i hvězd prvorepublikové kinematografie Richarda A. Strejky a Zity Kabátové. Zajistili jsme pamětní desku herečce Nelly Gajerové na rozptylové loučce ve Strašnicích,“ dodala Hrnčířová. Tato péče přišla nadaci vloni na 3,7 milionu korun.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky