Ceny Alfréda Radoka: větší zábava, než jsme čekali

Aktualizováno

Uhodil čas kulturní žně: udílení cen všeho druhu za rok 2012 je v plném proudu a na pódiích skoro obden defilují řady vyznamenaných umělců. A podívaná je to mnohdy spíše rozpačitá… Pro divadelní Ceny Alfréda Radoka se ukázalo jako šťastné řešení spojit se s Divadlem v Dlouhé, jehož herecký soubor se opravdu vytáhl a připravil 3. 3. zúčastněným v sále pestrý neformální večer prokládaný písněmi na slova Josefa Kainara s vtipným moderátorem v osobě „předního herce souboru“ (jak se sám představil) Miroslava Hanuše. Den po přímém přenosu filmových Lvů v České televizi se nabízelo srovnání – zatímco tam se Budař trápil jen s vlastními vtípky bez kapely, hudebních či tanečních čísel a s křovím němých bizarních figur v zádech, v Dlouhé to žilo osobitým humorem, salvami smíchu, chytlavými melodiemi a divadelními scénkami. Všeho tak akorát.

Miroslav Hanuš si v komentářích rýpnul i do ministerstva, jehož hlava – ministryně Hanáková  – seděla před ním hned v první řadě. „Za podporu děkujeme Ministerstvu kultury ČR…. Kdo by to byl řekl?“ Nebo do řad kritiků, kteří o cenách hlasovali: „Netušil jsem, že v této malé zemi žije 78 kritiků!“

Ostatně celý záznam můžete shlédnout zde. Česká televize také uvede 20. března ve 22.50 na programu ČT2 dokument o letošních vítězích Cen Alfréda Radoka.

Z „hudebních cen“ mě zajímala především ta za scénickou hudbu. Po rekordmanovi Vladimíru Franzovi, který ji zde získal již sedmkrát, konečně přišla změna a omlazení: Miloš Orson Štědroň ji získal za muzikál o architektech Divadlo Gočár v režii Jana Nebeského (Divadlo Komedie Praha).

Další cena, tentokrát za scénografii, mířila do Národního divadla za dětskou operu Čarokraj. Dostal ji Petr Forman s Andreou Sodomkovou (scéna a kostýmy). Plným právem – myslím si, že tato výprava (a nově i Čarodějův učeň) patří k tomu nejpoetičtějšímu a výtvarně nejzdařilejšímu, co Národní divadlo momentálně nabízí.Jinak většinu cen posbíralo fenomenální Dejvické divadlo a Ivan Trojan (za nejlepší mužský výkon). Podobně jako na Českých lvech film Ve stínu. Zkrátka, čeho se dnes Trojan dotkne, to vítězí. Moderátor to komentoval větou: „Ivan Trojan je něco jako Karel Gott českých herců.“ To ale herec hned vyvrátil se slovy, že Cenu Radoka zde získal poprvé. Neuvěřitelné – vždyť jeho domovské Dejvické divadlo zde bodovalo často i v minulosti.

Seznam všech oceněných uvádíme níže.

Nadační fond Cen Alfréda Radoka udělil dne 3. 3. 2013 již pojednadvacáté výroční ceny v oblasti divadelní a dramatické tvorby za rok 2012. Slavnostní večer se konal v pražském Divadle v Dlouhé, v režii Hany Burešové jej moderoval Miroslav Hanuš a písněmi a scénkami z Kabaretu Kainar – Kainar jej doprovodili herci Divadla v Dlouhé.

 

Ceny Alfreda Radoka 2012

Inscenace roku
Irvine Welsh, Daniel Majling: Ucpanej systém. Režie Michal Vajdička. Dejvické divadlo Praha

Ženský herecký výkon
Ivana Hloužková – Miroslav Tichý v inscenaci Tichý Tarzan. Režie Anna Petrželková. Divadlo Husa na provázku Brno

Mužský herecký výkon
Ivan Trojan – Bůh v inscenaci Ucpanej systém. Režie Michal Vajdička. Dejvické divadlo Praha

Divadlo roku
Dejvické divadlo

Česká hra roku
Miroslav Krobot: Brian. Dramaturgie Karel František Tománek, režie Miroslav Krobot. Dejvické divadlo Praha

Scénografie roku
Matěj Forman, Andrea Sodomková v inscenaci Čarokraj. Režie Petr Forman. Národní divadlo Praha

Hudba roku
Miloš Orson Štědroň v inscenaci Divadlo Gočár. Režie Jan Nebeský. Omnimusa v Divadle Komedie Praha 

Talent roku
Braňo Holíček, režisér

www.cenyradoka.cz 

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na