Ceny Anděl Coca-Cola 2024 ovládla renesance

Vítěz letošního ročníku Cen Anděl Coca-Cola 2024 v kategorii Klasika
Cappella Mariana vyhrála letošní Cenu Anděl Coca-Cola za rok 2024 se svým albem, které vzniklo ve spolupráci se souborem Constantinople. Tyto dva spojené ansámbly vytvořily nahrávku Pilgrimage, Hudební pouť Kryštofa Haranta do Jeruzaléma, která se opírá o vlastní cestopis renesančního skladatele a spisovatele Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Na základě Harantova spisu dvojice hudebních těles sestavila “hudební cestopis” z nejen Harantových děl. Skladby v albu jsou seřazeny retrospektivně vůči sledu událostí skladatelova života. Nahrávka začíná připomínkou smrti Kryštofa Haranta a ostatních šestadvaceti českých pánů na popravišti na Staroměstském náměstí v Praze 21. června 1621. „Sleduje pak Harantovu cestu z hradu Pecka do Jeruzaléma. Mistrovská hudební díla exotických krajin osmanské říše, Sýrie, Palestiny, Sinaje, či Persie, předávaná po staletí z generace na generaci ústní tradicí, dokreslují atmosféru míst, jak ji mohl Harant sám zažít na svých cestách. Národnostní pestrost blízkovýchodního regionu, ovlivněná přítomností poutníků, mnichů i tuláků, vytvářela velmi bohatou zvukovou i jazykovou mozaiku. Závěrečná skladba Otce Buoha nebeského pomyslně uzavírá naši pouť v intimním spojení české duchovní písně z prostředí literátských bratrstev, tolik typických pro hudbu české renesance, s modlitbou na text perského básníka Háfize,” vysvětluje umělecký vedoucí souboru Cappella Mariana Vojtěch Semerád. Pro vokální soubor bylo upraveno několik původních skladeb. Kromě oživení některých méně známých Harantových skladeb přimíchal soubor Constantinople do českého hudebního prostředí zvuk dlouhokrké perské loutny setar, blízkovýchodního a středozemského psaltéria kanun, tureckých houslí kemençe a ručních bubínků dayereh, bendir a daf.
Nominace letošního ročníku Cen Anděl Coca-Cola 2024 v kategorii Klasika
Český tenorista Pavel Černoch byl nominován na letošní Cenu Anděl Coca-Cola 2024 se svým novým albem Smetana Arias, na kterém společně se sopranistkami Slávkou Zámečníkovou, Márií Porubčinovou a basistou Janem Martiníkem nahrál pod taktovkou Tomáše Netopila nejzásadnější árie a duety z oper Bedřicha Smetany. V roce 2024 v rámci Roku české hudby vzniklo několik alb připomínajících dvousté výročí narození českého hudebního génia. Dvě z finálních nominací České hudební akademie jsou právě smetanovská díla. Dvanácti trackové CD otevírá árie Když zavítá máj z opery Dvě vdovy, duety z Prodané nevěsty, nemůže chybět Věrné milování, dramaturgický vývoj se poté přesouvá k opeře Hubička, kde prokázala své kvality Česká filharmonie pod vedením Tomáše Netopila s v předehře k této opeře. Zpěv Vítka a Kam prchnout před jejím tak sladkým obrazem začíná druhou polovinu alba čtyřmi úryvky z opery Dalibor. Celý smetanovský zážitek pak finišuje duetem Ó, nevýslovné štěstí lásky, kde se k Pavlu Černochovi přidala Mária Porubčinová.
Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Petra Popelky připravil tří diskové album Smetanovy tvorby, čím si vysloužil nominaci na Ceny Anděl Coca-Cola za rok 2024. Nahrávka na prvním disku obsahuje symfonické básně z 50. a 60. let 19. století – Richarda III., Valdštýnův tábor a Hakon Jarl, které bývají často spojovány dramaturgicky k sobě, závěr prvního disku pak tvoří emotivní Smyčcový kvartet e moll “Z mého života”. Druhá část je věnována Triumfální symfonii E dur, při jejíž premiéře se v roce 1855 Smetana prvně představil publiku v jako dirigent. Poslední, třetí část je věnována nejznámějšímu Smetanovu cyklu symfonických básní, Mé vlasti. Vyšehrad, Vltava, Šárka, Z českých luhů a hájů, Tábor, Blaník jsou a nejspíš navždy budou naším hudebním a kulturním dědictvím.
V původním shortlistu se vedle našich finalistů dále objevili: Kateřina Kněžíková, Jakub Hrůša a Bamberští symfonikové se Straussovými písněmi, Marek Kozák, Robert Jindra a Symfonický orchestr Českého rozhlasu se Zapomenutými českými klavírními koncerty, Michal Nejtek a Tiburtina Ensemble s Trobairitz a Trio Bohémo s klavírními trii Smetany a Schuberta.
Vítězové kategorií Cen Anděl Coca-Cola 2024
Skupina roku – Monkey Bussines – Když múzy mlčí
Jazz – Alf Carlsson, Jiří Kotača Quartet – Our Stories
Skladba – Pam Rabbit – Space
Alternativa a elektronika – Irena & Vojtěch Havlovi – Four Hands
Rock – Acid Row – Poisoned Mind
Objev – Kvietah – Díky, včely
Rap – Viktor Sheen – Impostor Syndrom
Společný projekt – Ewa Farna, Annet X – To je moje holka
Folk – Mirek Kemel – Mordyjé
Slovenské album – Para – Pre všetko okolo nás
Videoklip – Lazer Viking – ICU BBY (režie J. Walker)
Sólový interpret – Vladimír Mišík – Vteřiny, měsíce a roky
Sólová interpretka – Kateřina Marie Tichá – Plamen
Album – Vladimír Mišík – Vteřiny, měsíce a roky
Síň slávy – Ivan Mládek
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]