Černý svět, kde herce neuvidíte. Zakladatel černého divadla Jiří Srnec slaví 85. narozeniny

Herec, režisér, autor, skladatel, výtvarník i divadelní manažer Jiří Srnec, který 29. srpna oslaví pětaosmdesáté narozeniny, je známý především jako zakladatel černého divadla. Jeho vynález je i díky vystupování souboru v mnoha zemích známý po celém světě. Jiří Srnec, který za svoji práci získal řadu ocenění, se stal jedním z nejznámějších reprezentantů českého divadelnictví.

Jiří Srnec (zdroj commons.wikimedia.org/NoJin)
Jiří Srnec (zdroj commons.wikimedia.org/NoJin)

Princip černého divadla, inspirovaný starým čínským uměním, byl na počátku šedesátých let nový. Zakládá se na jednoduchém triku s využitím takzvaného černého kabinetu, kdy herci oblečeni v černých kostýmech nejsou oproti černému pozadí vidět. Vytvářejí tak dojem, že věci, kterými pohybují, se samy vznášejí a ožívají. Černé divadlo má dnes už mnoho napodobitelů. Mezi nejznámější Srncovy inscenace patří Pruhovaný sen, Legendy staré matky Prahy (scénář Karol Sidon), Alice v říši zázraků, Peter Pan, Labyrint, Týden snů či Bílý pierot v černém.

Jiří Srnec spolupracoval s divadlem Semafor, Laternou magikou (zásadní měrou přispěl ke vzniku dnes už kultovní inscenace Kouzelný cirkus), Divadlem Spejbla a Hurvínka, ale také se Státní operou v Mnichově. Od roku 1989 do roku 1991 působil jako zakladatel a vedoucí souboru Imaginativ Praha.

Jiří Srnec se narodil v Žalově nedaleko Prahy. Vystudoval Vyšší školu uměleckoprůmyslovou, konzervatoř a loutkářskou katedru Divadelní akademie múzických umění. Uměleckým vedoucím Černého divadla se stal v roce 1961, vtiskl mu svou jedinečnou poetiku, která si získala diváky na všech kontinentech. Srnec v roce 2011 převzal od prezidenta Václava Klause medaili Za zásluhy v oblasti kultury.

Divadelník byl sedmnáct let ženatý s výtvarnicí Emmou Srncovou, s níž má dceru Barboru, která je herečkou.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat