Češi berou Carnegie Hall útokem

Posledních několik týdnů je pro Čechy, kteří se vypravili za oceán takřka pravidelnou zastávkou neworská Carnegie Hall.
Steven Mercurio, Český národní symfonický orchestr (zdroj Steven Mercurio)
Steven Mercurio, Český národní symfonický orchestr (zdroj Steven Mercurio)

Prvním úspěšným letošním “dobyvatelem” byl brněnský tenorista Tomáš Jeřábek. Zúčastnil se Forte International Music Competition And Festivals. Dvě výběrová kola proběhla online, finále pak proběhlo 4. února 2023 v Carnegie Hall. Český tenorista zvítězil s árií McDuffa ze 4. jednání Verdiho opery Macbeth. V porotě zasedal mimo jiné Ivan Choupenitch, který vyučuje zpěv na Konzervatoři Evangelické akademie Olomouc, předsedkyní poroty byla ruská sopranistka Viktoria Kurbatskaya.

Viktoria Kurbatskaya a Tomáš Jeřábek, finále soutěže Forte International Music Competition And Festivals, 4. února 2023 (zdroj Tomáš Jeřábek)
Viktoria Kurbatskaya a Tomáš Jeřábek, finále soutěže Forte International Music Competition And Festivals, 4. února 2023, Carnegie Hall, New York (zdroj Tomáš Jeřábek)

8. února 2023 odehrála Filharmonie Brno pravděpodobně nejzásadnější koncert své novodobé historie, když pod vedením šéfdirigenta Dennise Russela Daviese představila program složený z děl Martinů, Janáčka a Glasse. Philip Glass se navíc koncertu osobně účastnil, s Dennisem Russelem Daviesem ho pojí přátelství a několik desetiletí spolupráce. Symfonie č. 12 Lodger, kterou Glass zkomponoval na texty písní Davida Bowieho, zazněla v newyorské premiéře, sólového partu se ujala Angélique Kidjo.

Filharmonie Brno, 8. února 2023, Carnegie Hall, New York (zdroj Filharmonie Brno)
Filharmonie Brno, 8. února 2023, Carnegie Hall, New York (zdroj Filharmonie Brno)

Jen o pár dní později, 16. února 2023, navázal na tento úspěch Český národní symfonický orchestr, který slaví 30. výročí svého založení. Soubor je mezinárodně známý především z filmů, nahrával například s Enniem Morriconem, slyšet jej mohli i diváci ve filmu Osm hrozných. V Carnegie Hall vystoupil poprvé a pod vedením Stevena Mercuria provedl skladby Dvořáka (Finále z jeho České suity op. 39) a Beethovena (Symfonie č. 3), houslista Robert McDuffie pak Brahmsův Houslový koncert. Recenze v New York Classical Review ocenila především regionální zvuk se zemitými barvami v dechové sekci a citlivou orchestrální hru. Recenzent také poukázal na schopnost orchestru přizpůsobit se různým hudebním stylům.

Šéfdirigent orchestru Steven Mercurio se v rámci turné také setkal s ředitelem Českého centra v New Yorku Miroslavem Konvalinou, které koncert v Carnegie Hall podpořilo.

Šéfdirigent ČNSO Steven Mercurio a ředitel Českého centra v New Yorku Miroslav Konvalina (zdroj Český národní symfonický orchestr)
Šéfdirigent ČNSO Steven Mercurio a ředitel Českého centra v New Yorku Miroslav Konvalina (zdroj Český národní symfonický orchestr)

20. února pak vystoupil v Carnegie Hall v rámci projektu Simple gifts pěvecký sbor Cancioneta Praga, který také vystoupil v Czech National Hall a v Astorii, kde zpívali pro českou komunitu.

Cancioneta Praga (zdroj Cancioneta Praga)
Cancioneta Praga (zdroj Cancioneta Praga)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments