Česká fihlarmonie zahájí 127. sezonu koncerty v Rudolfinu

Česká filharmonie pod vedením Semjona Byčkova zahájí svou 127. sezonu dvěma koncerty 28. a 29. září 2022 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Orchestr provede Alpskou symfonií Richarda Strausse a Koncert pro housle a orchestr D dur Ludwiga van Beethovena, v němž se sólového partu chopí Lisa Batiašviliová. Na úvodní koncerty ČF v říjnu naváže zahraniční turné po velkých evropských sálech.
Johan Dalene (zdroj Johan Dalene)
Johan Dalene (zdroj Johan Dalene)

“Vybral jsem na zahajovací koncert Alpskou symfonii a Beethovenův houslový koncert, protože obě ta díla považuju svým způsobem za existenciální,” řekl Semjon Byčkov.

K orchestru se vedle Byčkova a hlavních hostujících dirigentů Jakuba Hrůši a Tomáše Netopila vrátí John Eliot Gardiner, Giovanni Antonini a Manfred Honeck. Poprvé se dirigování České filharmonie ujmou Daniel Harding, Maxim Jemeljanyčev a Juanjo Mena. Rezidenčními umělci budou Simon Rattle a Magdalena Kožená.

S Českou filharmonií znovu vystoupí houslisté Leonidas Kavakos a Jan Mráček, Josef Špaček jako violista a klavíristé Daniil Trifonov, Behzod Abduraimov a Tom Borrow. Debutově s ČF zahrají švédský houslista Johan Dalene a korejský klavírista Čo Song-čin. Ve světové premiéře orchestr uvede skladby Detleva Glanerta, Thierryho Escaicha, Jaroslava Krčka a Miloše Orsona Štědroně.

K Beethovenovi a jeho Páté symfonii se Byčkov vrátí na přelomu listopadu a prosince na koncertech ke svým sedmdesátinám, na nichž provede i Pátou symfonii Dmitrije Šostakoviče. Vedle toho Byčkov připraví ještě pět dalších programů. Ve světové premiéře zazní Pražská symfonie Detleva Glanerta a klavírní koncert Thierryho Escaicha, z dalších skladeb uvede například Jedenáctou symfonii Dmitrije Šostakoviče a Šestou a Sedmou symfonii Gustava Mahlera.

Byčkov bude ČF řídit také na všech pětadvaceti koncertech v zahraničí. Vrcholem zájezdové sezony je říjnové turné po nejslavnějších evropských sálech. Orchestr zavítá také do Bruselu, do něhož se vrátí po třinácti letech. V rolích sólistů se představí violoncellista Gautier Capuçon a klavírista Víkingur Ólafsson. Na jaře 2023 podnikne ČF další cesty – zahraje mimo jiné v Miláně, v jehož Teatro alla Scala orchestr naposledy hrál v roce 1962 pod taktovkou Karla Ančerla. Cesty České filharmonie ve 127. sezoně orámují letní festivaly – v srpnu 2022 skotský Edinburgh, francouzský Saint-Jean-de-Luz a španělská města San Sebastián a Santander a v červenci 2023 německý Bad Kissingen.

Hlavní hostující dirigenti Hrůša a Netopil se na svých koncertech zaměří na české skladatele. S českým programem se k filharmonii vrací i John Eliot Gardiner. Rybovu Českou mši vánoční a Mozartovu Korunovační mši provede ve dvou vánočních koncertech Václav Luks.

Závěrečný Open Air koncert s filmovou hudbou na Hradčanském náměstí věnovaný Jiřímu Bělohlávkovi bude 21. června řídit americký dirigent Keith Lockhart. Pokračovat bude uvádění a nahrávání symfonického díla Gustava Mahlera a Josefa Suka. Více informací mohou zájemci nalézt na stránkách České filharmonie.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments