Česká filharmonie a Čhavorenge oslaví Mezinárodní den Romů a deset let spolupráce

Zpěvačka a sbormistryně Ida Kelarová uspořádá ve spolupráci s Českou filharmonií hned dva mimořádné koncerty k Mezinárodnímu dni Romů, tentokrát pod názvem „Paĺikerav“, což v překladu z romštiny znamená děkuji. Spolu s Idou Kelarovou na nich vystoupí dětský pěvecký sbor Čhavorenge, Desiderius Dužda, Jazz Trio, Komorní orchestr České a České studentské filharmonie, cimbálová kapela Pekovci a další hosté. Na pódiu se bude také tančit tradiční romský tanec Čapáš. Čhavorenge se představí v nových originálních šatech, které pro jeho členy navrhla Ivana Klimová, stylistou bude Boris Hanečka. První koncert se koná ve Dvořákově síni Rudolfina v sobotu 6. dubna 2024 od 19:30 hodin a v přímém přenosu ho bude vysílat Český rozhlas na stanici Vltava a druhý koncert ve stejný čas v neděli 7. dubna. Jeho záznam na Mezinárodní den Romů přinese Česká televize na programu ČT art.
Ilustrační foto (zdroj Čhavorenge)
Ilustrační foto (zdroj Čhavorenge)

„V roce 2024 slavíme 10 let úžasné spolupráce našeho romského dětského sboru ČhavorengeČeskou filharmonií. Za tu dobu jsme udělali velký kus práce nejen u nás nebo na Slovensku, ale třeba také v Belfastu nebo v Londýně. O naší spolupráci vznikl dokumentární film O čo ide Idě?, natočili jsme cédéčko Hej Romale, v začátcích s námi byl ještě pan Bělohlávek… Zažili jsme mnoho krásných tvořivých setkání romských a neromských dětí, kdy všichni společně měníme svět k lepšímu. Máme tedy co slavit a jsme hrdí na naše úžasné děti. Právě proto bych ráda celý koncert věnovala Čhavorenge, které se tentokrát nepředstaví jen jako sbor, ale jako líheň pěveckých i tanečních talentů,“ říká sbormistryně Ida Kelarová.

Petr Kadlec, vedoucí vzdělávacích programů České filharmonie, k tomu dodává: „Nikdy nezapomenu na první koncert Čhavorenge a filharmoniků, který jsem zažil v srpnu 2014 ve slovenských romských osadách. Děti, které si ještě před pár dny nevěřily, byly jakoby přikrčené, neměly pozitivní zkušenost z toho, že by je jejich okolí přijímalo, se najednou napřímily, rozzářily a rozkvetly. A dalo jim to úžasnou energii pokračovat na životní cestě, která vede z izolace a sociálního vyloučení do společného světa. Čhavorenge pomáhá nacházet hrdost! A jako Česká filharmonie si vážíme, že můžeme snahy Idy Kelarové už deset let podporovat.“

První koncert k oslavě Mezinárodního dne Romů, v němž své síly spojila Ida Kelarová s Českou filharmonií, se odehrál v dubnu 2019 ve Dvořákově síni Rudolfina pod názvem „Šun Devloro“ (Vyslyš mne, Bože) za účasti proslulé rumunské kapely Taraf de Caliu, akordeonisty Lelo Niky, České studentské filharmonie s Markem Ivanovićem, ale také sboru Čhavorenge a více než 150 dalších mladých zpěváků ze sborů od Varnsdorfu po Vsetín. 8. dubna 2021 se v pražské La Fabrice navázalo koncertem „Kamav tut“ (Miluji tě), jehož hlavní osou bylo vystoupení kapely Jazz Famelija a jejích hostů. V roce 2022 Ida Kelarová na koncertu „Kaľi čercheň“ (Černá hvězda) představila mladé talentované Romy, své bývalé studenty a žáky, kteří se vydali cestou klasické, jazzové či tradiční romské hudby a jako studenti prestižních uměleckých škol či hudební profesionálové jsou vzorem mnoha dalším nadaným dětem. Mezi nimi byli Julka Kozáková a cimbálová muzika Manuša, taneční skupina Salut Roma, Radek Bagár, Mário Žiga, Tessie Ondičová, Pavlína Matiová, Milan Angelo Novák & Color Jazz.

Čhavorenge (zdroj Čhavorenge)
Čhavorenge (zdroj Čhavorenge)

Zpěvačka, sbormistryně a pedagožka Ida Kelarová, která byla v roce 2019 jmenována členkou Královské švédské akademie hudby, a přidala se tak například k Jonasi Kaufmanovi, Cecilii Bartoli, Riccardu Mutimu, Martě Argerich, Stevu Reichovi či Arvo Pärtovi, založila pěvecký sbor Čhavorenge podporující romské děti a mladé lidi v roce 2011. Od roku 2014 úzce spolupracuje s Českou filharmonií. K bilanci společného úsilí patří stovka koncertů v Česku i na Slovensku včetně vystoupení na Open air koncertu České filharmonie pod taktovou šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka v roce 2015, úzká spolupráce s Marthou Issovou a Alicí Nellis, množství workshopů, koncert v Londýně v roce 2019 i jinde v zahraničí, ale především životní příběhy desítek romských dětí a mladých lidí. Nacházejí vztah k vlastní kultuře, zažívají pocit skutečného sebevědomí a objevují jiné životní cesty, než jaké se zdály být narýsovány často negativními vnějšími okolnostmi.

V roce 2018 vydal Supraphon album „Hej Romale“, které vzešlo jako výsledek společného projektu České filharmonie a Idy Kelarové na podporu romských dětí z českých a slovenských osad, ghett a sociálně vyloučených lokalit. V první studiové nahrávce dětského romského sboru Čhavorenge Českou filharmonii řídil dirigent Marko Ivanović. Mezi hudebními hosty byli akordeonista Lelo Nika, houslista Ivan Herák, klavírista Ondrej Krajňák a na kytaru hrál autor písní Desiderius Dužda.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments