Česká filharmonie chce zrekonstruovat střešní terasu Rudolfina a zpřístupnit ji veřejnosti

Česká filharmonie má záměr otevřít střešní terasu svého sídla v pražském Rudolfinu veřejnosti. Ministerstvo kultury se na financování tohoto projektu podílet nebude, přestože je zřizovatelem České filharmonie.

Rudolfinum – ochoz (foto Česká filharmonie)
Rudolfinum – ochoz (foto Česká filharmonie)

„Tato realizace vychází z potenciálu využití vícezdrojového financování kulturních organizací, respektive využití fundraisingových nástrojů a sponzorských aktivit. Na předmětné realizaci se ministerstvo z hlediska finančních prostředků nepodílí a je řešena v rozsahu kompetencí příslušné organizace,“ sdělil tiskový odbor Ministerstva kultury.

Cílem úprav terasy má být zajistit větší bezpečnost a lepší přístupnost terasy, díky čemuž se tento prostor bude moci otevřít veřejnosti. Střešní terasu zdobí šestnáct soch hudebních skladatelů. Přestože je dobře viditelná i z úrovně parteru Rudolfina, zůstávala doposud většině návštěvníků utajena. Přístupu brání úzké vstupní dveře, nerovný povrch a nedostatečná bezpečnostní opatření.

Projekt iniciovala společnost Arcona Capital, nezávislý správce nemovitostních fondů, která je sponzorem České filharmonie. Plán zahrnuje stavební úpravy vedoucí k usnadnění přístupnosti, vyrovnání úrovně dláždění, obnově podlahových povrchů a instalaci moderních bezpečnostních prvků. Zajištění služeb, jako jsou přívod vody, kanalizace, energie, osvětlení či výtah umožňující bezbariérový přístup z přízemí, dovolí komplexní využití prostoru o rozloze 850 metrů čtverečních pro veřejné i soukromé akce.

Projekt rekonstrukce terasy už má podle autorů stavební povolení, veškeré související náklady dosud hradí společnost Arcona Capital. Později v tomto roce začne fundraisingová kampaň, jejímž cílem bude pro projekt získat dalších 23 milionů korun.

„Sama historie Rudolfina dokazuje, že idea dárcovství má v naší zemi dlouholetou tradici. Budova byla před 136 lety věnována českému národu Českou spořitelnou a od počátku je zasvěcena umění. Během pandemie jsme byli svědky toho, že je dárcovská tradice stále živá. Mnoho držitelů abonmá například věnovalo své lístky České filharmonii s cílem pomoci orchestru v těžkých časech,“ uvedl generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Rudolfinum navrhli architekti Josef Schulz a Josef Zítek a poprvé bylo otevřeno v roce 1885. Od roku 1896 je hlavním sídlem České filharmonie. S úvahami o úpravách terasy budovy přišel před několika lety jazzman Rudy Linka, který zmiňoval, že by rád vybudoval na střeše budovy prosklený jazzový klub.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments