Česká filharmonie pojede po 51 letech do Helsinek

Česká filharmonie se po více než půlstoletí vrátí do finské metropole. Generální manažer a umělecký ředitel orchestru Robert Hanč a generální ředitel Helsinského festivalu Stuba Nikula podepsali za přítomnosti velvyslance České republiky ve Finsku Adama Vojtěcha memorandum o spolupráci. Výsledkem budou dva koncerty v létě 2026, na nichž se první český orchestr představí pod vedením svého šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova.
Semjon Byčkov (zdroj Česká filharmonie, foto Petra Hajská)
Semjon Byčkov (zdroj Česká filharmonie, foto Petra Hajská)

„Jsem nesmírně rád, že Česká filharmonie bude po více než 50 letech opět koncertovat ve Finsku a že k tomu mohlo naše velvyslanectví přispět. Kulturní diplomacii osobně považuji za zásadní prioritu, díky které můžeme prezentovat bohatou českou kulturu a přispět tak k pozitivnímu vnímání Česka ve Finsku. Česká filharmonie v tomto ohledu představuje bezesporu klenot naší hudební kultury,“ uvedl Adam Vojtěch, velvyslanec České republiky ve Finsku.

„Česká filharmonie se do finské metropole vrátí na základě pozvání největšího multižánrového festivalu ve Finsku. Helsinský festival si i přes svou velikost udržuje exkluzivní dramaturgii a každoročně zve pouze jeden zahraniční orchestr. Je pro nás čest, že jím v roce 2026 bude právě Česká filharmonie. Naše velké poděkování patří nejen festivalu, ale také velvyslanci Adamu Vojtěchovi za podporu během jednání. Zároveň nás těší, že budeme mít možnost představit Českou filharmonii publiku v části Evropy, kam náš orchestr zatím zajíždí spíše výjimečně,“ řekl Robert Hanč, generální manažer a umělecký ředitel České filharmonie.

„Helsinský festival s nadšením očekává nadcházející spolupráci s Českou filharmonií. Lepší interprety skladatelů Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany, kteří jsou tak oblíbeni u finských posluchačů, si nelze představit. Českou filharmonii uslyšíme v bohatém programu spolu se světově uznávanými sólisty na dvou koncertech. Blahopřejeme České filharmonii ke skvělým mezinárodním úspěchům a těšíme se na společné hudební zážitky v Helsinkách,“ dodala Johanna R. Freundlich, umělecká ředitelka Helsinského festivalu.

Do Helsinek zavítala Česká filharmonie zatím jen dvakrát. V roce 1962 se zde uskutečnily dva koncerty pod taktovkou Karla Ančerla. Finskému publiku tehdy orchestr představil díla Jeana Sibelia, Bedřicha Smetany, Bohuslava Martinů, Johannesa Brahmse a Wolfganga Amadea Mozarta. Další dvojice koncertů proběhla na přelomu srpna a září 1975 pod vedením dirigentů Václava Neumanna a Zdeňka Košlera. Program tehdy zahrnoval Brahmsův Klavírní koncert č. 2 se sólistou Ivanem Moravcem a Beethovenův Trojkoncert pro housle, violoncello a klavír, v němž vystoupili Josef Suk, Josef Chuchro a Jan Panenka. Zazněla také Dvořákova Symfonie č. 9 „Z Nového světa“, Myslivečkova Symfonie Es dur a Čajkovského Čtvrtá symfonie.

Zahraniční zájezdová činnost České filharmonie v sezoně 2025/2026 zahrne koncerty ve třiadvaceti sálech na dvou kontinentech, za účasti třinácti sólistů a pěti dirigentů. Šéfdirigent Semjon Byčkov povede orchestr na nejprestižnějších pódiích východní Asie – na Tchaj-wanu, v Japonsku a Jižní Koreji – i v předních evropských metropolích, jako jsou Vídeň, Milán, Lucemburk a Brusel. Petr Popelka se ujme festivalových koncertů v Grafeneggu a Bukurešti. Dalia Stasevska se stane první ženou, která bude Českou filharmonii řídit mimo Rudolfinum – v rámci festivalu v Bad Kissingenu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře