Česká filharmonie poprvé vystoupí v hamburské Elbphilharmonie

Po úspěšném podzimním inauguračním turné nového šéfdirigenta a hudebního ředitele České filharmonie Semjona Byčkova odjíždí první český orchestr na týdenní turné do Belgie a Německa, v jehož rámci filharmonici poprvé zahrají v hamburské Labské filharmonii. Sólistou koncertů bude mimořádně talentovaný, teprve třiadvacetiletý pianista Jan Lisiecki.
Elbphilharmonie hamburg (foto Thies Rätzke / zdroj elbphilharmonie.de)

Pod vedením Semjona Byčkova vystoupí Česká filharmonie od 1. do 8. února 2019 postupně v Essenu, Bruggách, Hamburku, Frankfurtu nad Mohanem, Düsseldorfu, Norimberku a Hannoveru. Vedle Dvořákovy Novosvětské, která zazní pouze v Bruggách, bude ve všech městech na programu První symfonie Petra Iljiče Čajkovského a v německých koncertních sálech i Druhý klavírní koncert Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova.

Sólistou Rachmaninova Koncertu pro klavír a orchestr č. 2 c moll bude mladý kanadský pianista Jan Lisiecki, který si již získal uznání za mimořádnou interpretační vyzrálost, nezaměnitelný zvuk a poetičnost své hry. Narodil se roku 1995 v Kanadě rodičům polské národnosti. Na klavír se začal učit v pěti letech a o čtyři roky později hrál svůj první klavírní koncert. Na mezinárodní úrovni na sebe poprvé upozornil v roce 2010. Institut Fryderyka Chopina vydal tehdy nahrávku, na níž Lisiecki ve věku třinácti a čtrnácti let provádí Chopinovy klavírní koncerty. Jeho klavírní umění se vyvíjelo ve spolupráci s mnoha předními světovými orchestry, kupříkladu Orchestre de Paris, Newyorskou filharmonií či BBC Symphony Orchestra, a v průběhu své dosavadní kariéry vystupoval na pódiích, jako je tokijská Suntory Hall, Kennedyho a Lincolnovo centrum, londýnský Barbican či Royal Albert Hall. V lednu roku 2016 poprvé vystoupil v newyorské Carnegie Hall.

Do konce 123. sezony čekají Českou filharmonii ještě dva zahraniční zájezdy. V květnu zavítají filharmonici pod vedením Petra Altrichtera do Číny a na Tchaj-wan, v červenci pod taktovkou Tomáše Netopila do Bad Kissingenu.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na