Česká filharmonie představila svoji novou sezonu. Přichází Semjon Byčkov, orchestr čeká Carnegie Hall

Česká filharmonie v příštích několika letech objedná vznik nových hudebních děl od českých i zahraničních skladatelů. Současnou hudbu chce také v příští sezoně i dalších letech často uvádět. Uvedl to dnes management orchestru na tiskové konferenci. V nadcházející sezoně se vedení tělesa ujímá šéfdirigent Semjon Byčkov. Filharmonie s ním pojede na turné do USA se dvěma koncerty v Carnegie Hall a do Německa, kde poprvé vystoupí v Labské filharmonii v Hamburku.
Semjon Byčkov (zdroj ceskafilharmonie.cz)

Začíná nová kapitola v historii České filharmonie i v mém životě, řekl Byčkov a první český orchestr přirovnal ke své rodině. Doplnil, že jeho první program s Českou filharmonií bude Mahlerova Druhá symfonie. „Je to více než padesát let, co s ní žiji, začal jsem ji objevovat jako dítě a objevování zatím neskončilo,“ vyznal se ze své lásky ke skladbě a ke skladateli s českými kořeny.

Filharmonie pod vedením Semjona Byčkova dokončí projekt, v jehož rámci nahrává symfonie a další orchestrální díla Petra Iljiče Čajkovského pro společnost Decca. Orchestr oslaví sté výročí Československa koncerty v Praze, v Bratislavě a Londýně. Po koncertu v londýnské Duke’s Hall bude následovat první turné s novým šéfdirigentem do USA, při němž orchestr oslaví 28. říjen v Carnegie Hall a zavítá do dalších prestižních sálů. Dirigent Petr Altrichter doprovodí Českou filharmonii v květnu do Číny a na Tchaj-wan a Tomáš Netopil v červenci do Bad Kissingenu.

K vrcholům pražské sezony mají patřit koncerty Simona Rattlea, Franze Welsera-Mösta, Giovanniho Antoniniho a Christopha Eschenbacha stejně jako programy hlavních hostujících dirigentů Jakuba Hrůši a Tomáše Netopila. Objeví se i Pierre-Laurent Aimard, Nikolaj Luganskij, Joshua Bell a Frank Peter Zimmermann.

Česká filharmonie objedná nové kompozice od pěti zahraničních skladatelů, jimiž jsou Detlev Glanert, Thomas Larcher, Brice Dessner, Julian Anderson a Thierry Escaich. Oslovila také devět českých komponistů, kterými jsou Jiří Teml, Jiří Gemrot, Pavel Zemek Novák, Martin Smolka, Adam Skoumal, Miloš Orson Štědroň, Miroslav Srnka, Petr Wajsar a Slavomír Hořínka.

Semjon Byčkov, Česká filharmonie  (zdroj ČF / foto © Petra Hajská)

Americký dirigent ruského původu Semjon Byčkov nahradí Jiřího Bělohlávka, který zemřel loni v květnu, v roli šéfdirigenta České filharmonie na pět let. Na programu zahajovacího koncertu 123. sezony bude symbolicky Mahlerova Druhá symfonie Vzkříšení s Christiane Karg a Elisabeth Kulman. K národní tradici se Semjon Byčkov přihlásí hned na prvním abonentním koncertu uvedením Dvořákovy Sedmé symfonie, která bude doplněna přelomovým dílem dvacátého století, Sinfonií Luciana Beria.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat