Česká filharmonie převzala ve Washingtonu Cenu Antonína Dvořáka
Mezi Českou republikou a Spojenými státy panují dlouholeté pevné vazby, jejichž základy byly položeny na podzim roku 1918, kdy USA v čele s presidentem Woodrowem Wilsonem na základě Washingtonské deklarace prozatímní vlády Čechů a Slováků v zahraničí uznaly samostatné Československo jako nový stát. „Obdivuji politickou prozíravost našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka, který před sto lety přesvědčil americkou administrativu o správnosti svých politických názorů a dal mimo jiné základ pro novodobé vztahy mezi USA a Českou republikou,“ řekl k tomu Karel Komárek, filantrop a zakladatel mezinárodní investiční skupiny KKCG. Dodal, že si velmi váží toho, že může oslavit vznik republiky vystoupením jednoho z nejlepších světových orchestrů České filharmonie právě na pódiu Kennedy centra, jehož je dlouhodobým členem, mecenášem a od roku 2017 také předsedou jeho mezinárodního výboru pro kulturu.
O ocenění jednohlasně rozhodla Rada akademiků složená z předních osobností českého uměleckého života. Tradiční křišťálové violoncello z dílny české sklárny Moser bylo tak předáno orchestru, který je již od svého historicky prvního koncertu spjat se jménem Antonína Dvořáka a v průběhu let se stal nejen českým, ale i světovým orchestrem. „Získání této ceny je pro nás velká čest a velmi si toho vážíme, protože před námi ji získali takové hudební osobnosti jako Yo-Yo Ma, Ivan Moravec, nebo Jiří Bělohlávek. Jsme také rádi, že nám byla předána tady ve Washingtonu, protože ji považujeme za mezinárodně důležité ocenění,“ řekl David Mareček, generální ředitel České filharmonie.
„Česká kultura hrála vždy důležitou úlohu při vytváření české národní identity. Česká hudba a specificky Antonín Dvořák jsou proto klíčovými diplomaty svoji země v USA, hovořícími univerzálním jazykem srozumitelným místnímu publiku a přesto vždy nezaměnitelně českými”, uvedl Hynek Kmoníček, velvyslanec České republiky v USA.
„Je mi ctí předat Cenu Antonína Dvořáka na tomto místě právě České filharmonii,“ uvedl filantrop Karel Komárek, který dlouhodobě podporuje českou klasickou hudbu a jmenovitě odkaz Antonína Dvořáka. „USA je místo, kde Dvořák složil svoje nejlepší díla. A jejich genialita je založena na skladatelově odvážném a inspirativním přístupu k tvorbě. Dvořák se nebál kombinovat tradiční slovanské melodie s jazzem, či afroamerickými motivy. Tento přístup je vlastní nadaným, ale hlavně vnitřně silným osobnostem a na jejich odkaz dnes v Kennedy centru právě vzpomínáme,“ uvedl Komárek. Ten spolu s manželkou Štěpánkou v současné době předsedá mezinárodnímu kulturnímu výboru Kennedyho centra, na jehož pódiu dnes Česká filharmonie vystoupila.
Prestižní ocenění každoročně uděluje Akademie klasické hudby osobnostem a od letošního roku nově i uměleckým kolektivům, které se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem výrazně přispěli k propagaci a popularizaci české klasické hudby v zahraničí. V předchozích ročnících byli oceněni Richard Novák, Ivan Klánský, Yo-Yo Ma, Jiří Bělohlávek, Josef Suk, Ivan Moravec, Jiří Kout, Ludmila Dvořáková nebo Jiří Kylián.
Podle výkonné ředitelky Kennedy centra Deborah Rutter je jedním z hlavních a dlouhodobých cílů Kennedy centra podporovat mezinárodní umělecké vztahy a obohacovat americkou kulturu zvenku. „K tomu slouží i události, jako je ta dnešní,“ uvedla Deborah Rutter. Zdůraznila, jak si osobně váží spolupráce s Karlem Komárkem a jeho manželkou Štěpánkou. Ti jsou od roku 2013 aktivními členy výboru Kennedy centra. Karel Komárek byl v roce 2012 oceněn zlatou medaili za zásluhy na poli umění Kennedyho centra a od loňského roku spolu s manželkou předsedá mezinárodnímu výboru pro kulturu. Deborah Rutter oceňuje především vytrvalost a jasnou strategii, kterou dlouhodobě drží český mecenáš při podpoře kultury. Ať už jde o podporu a rozvoj českého kulturního dědictví, tak o podporu, kterou dává jedné z nejvýznamnějších kulturních institucí USA Kennedyho centru. Díky předsednictví v kulturním výboru se povedlo zajistit prostor pro české umělce na známé Millennium Stage, jejíž živý přenos na internetu mohou sledovat diváci z celého světa. „Česká kultura je nádherná a jsme velmi rádi, že díky podpoře manželů Komárkových můžeme v Kennedy Centru vítat stále více českých umělců,“ dodala Rutter.
Cena Antonína Dvořáka je vyhlašována s podporou nadace Karel Komárek Family Foundation. Dnes již tradiční skleněné violoncello vyrobila podle návrhu akademického architektra Jiřího Pelcla skláři společnosti Moser. V rámci slavnostního předávání dnes Česká filharmonie zahrála nejen Dvořákovu Symfonii č. 7 a Koncert pro violoncello a orchestr h moll, ale také Double pro orchestr skladatele Luboše Fišera.
O nadaci Karel Komárek Faminly Foundation
Posláním rodinné nadace Karla Komárka je dodávat lidem odvahu, aby mohli své nápady a vize proměnit ve skutečnost. Dlouhodobě podporuje festival Dvořákova Praha či Nadaci Proměny. Je významným donátorem Centra Johna F. Kennedyho pro múzická umění ve Washingtonu, kde se zasazuje o prezentaci českých umělců na této prestižní americké scéně. Vedle těchto dlouhodobých aktivit podporuje i projekty jednotlivců a komunit jak v České republice, tak i v zahraničí, které mají pozitivní dopad na společnost a mění myšlení a přístup lidí. Nadace byla založena v roce 2017 Karlem a Štěpánkou Komárkovými.
The Kennedy Center International Committee on the Arts (KCICA)
Mezinárodní výbor Kennedyho centra pro umění (Kennedy Center International Committee on the Arts – KCICA) byl založen v roce 2001 s cílem dále zkvalitňovat mezinárodní program v rámci centra a podporovat globální výměnu v oblasti umění. Členové KCICA jsou milovníky múzických umění a patří mezi nejvýznamnější finanční podporovatele Kennedyho centra. Kennedyho centrum často uvádí velké prestižní mezinárodní festivaly, podporuje mezikulturní dialog a ve Washingtonu představuje různé mezinárodní kultury. Pomocnou úlohu při podpoře těchto akcí hraje právě KCICA. Spolupředsedy KCICA se v prosinci 2017 stali Karel a Štěpánka Komárkovi.
The Kennedy Center
Centrum Johna F. Kennedyho pro múzická umění (John F. Kennedy Center for the Performing Arts) je národní kulturní centrum Spojených států a památník prezidenta Johna F. Kennedyho. Více než dva tisíce představení na devíti divadelních pódiích a scénách každoročně shlédne přes tři miliony návštěvníků. Sledovanost putovních produkcí, televizního a rozhlasového vysílání v souvislosti s centrem pak celosvětově dosahuje 40 milionů diváků a posluchačů. Centrum produkuje a prezentuje představení v oblasti hudby, tance, komedie i dramatu,
podporuje umělce v další tvorbě a obecně slouží jako vůdčí subjekt v oblasti umělecké osvěty. Spolu se svými uměleckými pobočkami, Národním symfonickým orchestrem (National Symphony Orchestra) a Washingtonskou národní operou (Washington National Opera), se centrum může pochlubit vedle mnoha mezinárodních festivalů také více než třemi stovkami divadelních inscenací a desítkami nových baletů, oper a hudebních děl.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]