Česká filharmonie v Carnegie Hall: Úspěch byl mimořádný

Nedělní koncert České filharmonie v newyorské Carnegie Hall, který třítisícové publikum ocenilo dlouhými ovacemi vstoje, byl pro tento orchestr nesporným vrcholem jeho amerického turné. Po jeho skončení to řekl šéfdirigent Jiří Bělohlávek. Podle generálního ředitele České filharmonie Davida Marečka byl úspěch koncertu natolik mimořádný, že může v budoucnu orchestru výrazně pomoci při jednání o případných dalších vystoupeních v prestižním koncertním sále.Čeští filharmonici měli na programu symfonii Z Nového světa od Antonína Dvořáka, která právě na tomto místě měla v roce 1893 světovou premiéru, a dále Janáčkovu rapsodii Taras Bulba a Lisztův Koncert pro klavír č. 2. V něm doprovodili francouzského klavíristu Jeana-Yvese Thibaudeta. Koncert byl vyprodaný několik týdnů předem.„Carnegie Hall je sál, který má všechny předpoklady a všechny kvality, aby tam vznikaly krásné výkony. Pokud tam člověk přijde připraven a s plným odevzdáním se začne muzicírovat, ten sál se rozezní, jako kdyby mu podával pomocnou ruku, a je to skutečný požitek v tomto sále koncertovat. Orchestr hrál znamenitě a všichni tu mimořádnost vycítili,“ popsal svoje pocity z koncertu Jiří Bělohlávek.O velkém zážitku hovořil i Mareček. „Nejzajímavější na tom koncertě byla reakce publika… Hned po doznění posledních tónů Novosvětské v podstatě celý sál vyskočil, byl na nohou. Ten úspěch byl velmi srdečný a až nás zaskočilo, jak to bylo spontánní,“ popsal ředitel České filharmonie, podle nějž orchestr aplaudujícím posluchačům dopřál dva přídavky –předehru k opeře Prodaná nevěsta a Valse triste Oskara Nedbala. „To, že ten koncert měl úspěch, je zásadním příslibem do budoucna. Věříme, že Česká filharmonie nebude muset na další vystoupení čekat deset let, ale že se to podaří daleko dříve,“ dodal Mareček, podle nějž je velmi obtížné proniknout do programu proslulé koncertní síně, která si každoročně pečlivě vybírá jen čtyři až pět zahraničních orchestrů.

Nedělní koncert byl mimořádný i tím, že těsně před ním si Bělohlávek převzal Cenu Antonína Dvořáka udělovanou Akademií klasické hudby. Komorní slavnosti se zúčastnil i český ministr kultury Daniel Herman. V publiku pak byli kromě ministra kultury i další čeští zástupci, mimo jiné vnuk skladatele Dvořáka Antonín Dvořák III. či americká modelka českého původu Pavlína Pořízková, která poslala přímo z koncertu příspěvek na sociální síť Twitter.Na turné po západním i východním pobřeží Spojených států jsou filharmonici od 2. listopadu a do 19. listopadu mají na programu celkem jedenáct koncertů. Dnes připomenou ve Washingtonu 25. výročí pádu komunistického režimu koncertem v Národní katedrále i za účasti premiéra Bohuslava Sobotky.

Foto archiv 

Mohlo by vás zajímat


1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Wolfi

Je škoda, že ČF slaví 25. výročí Sametové revoluce v USA a nedává koncert v Praze. Vždyť v listopadu 89 vystoupila hned zpočátku na podporu stávky a politických změn. Přeju ČF úspěchy na turné v zahraničí, nicméně zaplnit Carnegie Hall v New Yorku, když ve zdejší aglomeraci žije ca 18 mil. lidí není zase tak ohromující informace.