Česká filharmonie v nové sezoně slibuje Héléne Grimaud a také levnější vstupné
Program nové, už 118. koncertní sezony České filharmonie představili dnes odpoledne její šéfdirigent Jiří Bělohlávek a generální ředitel David Mareček. Do Rudolfina v ní zavítají někteří významní sólisté, v čele se třiačtyřicetiletou francouzskou klavíristkou Héléne Grimaud, která se měla letos stát hlavní hvězdou nakonec zrušeného donátorského večera Dvořákovy Prahy a která před šesti lety na dnes už neexistujícím festivalu Pražský podzim těsně před generální zkouškou kvůli neshodám s pořadateli své vystoupení v Praze nečekaně zrušila. Dále s filharmoniky zahraje například německý houslista Frank Peter Zimmermann, norský violoncellista Truls Mørk a také náš klavírista Ivan Klánský. Vedle Jiřího Bělohlávka a hlavního hostujícího dirigenta Manfreda Honecka se v čele filharmoniků vytřídají mimo jiné i Herbert Blomstedt, James Gaffigan, Kent Nagano a David Zinman.
Na zahajovacím koncertu 3. října vystoupí pod vedením Jiřího Bělohlávka ruský trumpetista Sergej Nakarjakov a jeho krajan klavírista Alexander Melnikov, ohlášeny jsou partitury Bernsteina, Šostakoviče a také Janáčka, jehož Glagolská mše v původním znění z roku 1927 zahajovací večer uzavře. Novoroční koncert 1. ledna 2014 slibuje premiéru orchestrální verze Dvořákových Písních milostných, tak jak je upravil Jiří Teml, jejich interpretace se ujme Magdalena Kožená. Česká filharmonie také dokončí nahrávání dvořákovského projektu pro společnost Decca Classics, tedy zbývající tři symfonie – druhou, čtvrtou a devátou; na programu v Rudolfinu se objeví v listopadu a prosinci.
Programovou osu nadcházející sezony tvoří výročí Petra Iljiče Čajkovského, Richarda Strausse, Josepha Haydna a Sergeje Rachmaninova, zazní hned tři ze čtyřlístku nejhranějších symfonií vůbec – Patetická, Novosvětská a Nedokončená. Abonentní cykly uzavřou dva velké vokální programy: Haydnovo Stvoření pod taktovkou Jiřího Bělohlávka, kde sólisty budou Ruth Ziesak, Daniel Behle a Daniel Kotlinsky, ve Verdiho Requiem za řízení Manfreda Honecka sólové party přednesou Simone Schneider, Gerhild Romberger, Alfred Kim a Alexander Vinogradov. K provedení obou děl je přizván Pražský filharmonický sbor se svým sbormistrem Lukášem Vasilkem.
V nadcházející sezoně čekají Českou filharmonii také tři desítky koncertů v zahraničí, a to mimo jiné při podzimním turné po Japonsku – tam orchestr odjede už po třiadvacáté – a v závěru sezony po Číně. Dále navštíví Švýcarsko, Slovinsko, Chorvatsko, Německo a Itálii, kde filharmoniky povede ruský dirigent Valerij Gergijev.
Rozpočet této příspěvkové organizace řízené ministerstvem kultury se v současné době pohybuje okolo dvou set milionů korun, z toho ze státního rozpočtu orchestr dostává sto čtyřicet milionů. Od nové sezony přitom Česká filharmonie upravuje jednotlivé cenové kategorie a mírně snižuje ceny; vstupenky nově vyjdou na 100 až 800 korun, v případě mimořádných koncertů na 150 až 1500 korun. Předprodej předplatného nové sezony Česká filharmonie zahájí od 15. dubna.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]